Сезонне загострення хронічних захворювань – лікування в Клініці МедітонСезонне загострення хронічних захворювань – лікування в Клініці МедітонЦілий ряд захворювань з хронічним перебігом мають властивість загострюватися навесні, в результаті з'являються характерні симптоми, погіршується загальний стан, хвороба може прогресувати і навіть призводити до розвитку ускладнень. І якщо загострюються хронічні захворювання в осінньо-весняний період, то гострі форми можуть з'являтися в цей період, а потім набувати хронічного перебігу, знову ж таки з сезонним загостренням.

 

Які захворювання загострюються навесні та восени, чи можна цьому якось перешкоджати, і як правильно проводити профілактику загострень? Що означає сезонний рецидив психічних захворювань, гастриту чи алергії, і до кого звернутися, щоб унеможливити ускладнення?

 

Чому відбувається загострення захворювань?

 

Однозначної відповіді на питання про те, чому відбувається осіннє чи весняне загострення захворювань, немає. Існує безліч теорій, що пояснюють цей факт, і серед найбільш значущих факторів слід назвати:
1. Стресорні реакції. Вважається, що в дані періоди відбувається перебудова в організмі, яка схожа за своїми властивостями зі стресом і полягає у підвищенні рівня глюкокортикоїдних гормонів, у зв'язку з чим відбувається виражене зниження імунітету і опірності організму.
2. Порушення нейрогуморальної регуляції. Всі процеси, які відбуваються в нашому організмі, визначаються нервовою регуляцією і регулюються гормонами залоз внутрішньої секреції – щитовидної, надниркових, підшлункової залози, статевих залоз і так далі. Весною і восени гормональний фон змінюється, як і процеси в центральній нервовій системі, в зв'язку з чим загострюються і психічні захворювання, і хвороби внутрішніх органів.
3. Метаболічні зміни в весняно-осінній період часто пов'язують з нестачею вітамінів і мікроелементів. Зміна раціону харчування взимку призводить до того, що на її кінець організм виявляється в деякій мірі виснажений, і це сприяє активації патологічних процесів.

 

Не виключено, що в розвитку хвороб і загостренні хронічної патології саме навесні і восени грають роль всі ці фактори одночасно. Стійкий і здоровий організм може протистояти таким впливам, а ось хворий і ослаблений, наприклад, після перенесеної інфекції, не може. Крім того, в розвитку і загостренні кожної з хвороб грають роль власні фактори, наприклад, неправильне харчування або спадковість, але більш виражений перебіг захворювань саме навесні і восени пояснюється перерахованими вище факторами.

 

Вегето-судинна дистонія – сезонне загострення


Весняне загострення захворювань: тиск, запаморочення, слабкістьВесняне загострення захворювань: тиск, запаморочення, слабкість

Вважається, що найбільш часто весною та восени загострюються хвороби нервової системи. Йдеться практично про всю неврологічну патологію, але, насамперед, про вегето-судинну дистонію.

 

Порушення нервової регуляції судинного тонусу у поєднанні з постійними змінами погоди і перепадами атмосферного тиску призводять до появи характерних ознак захворювання: виражені коливаня артеріального тиску, появи запаморочення, загальна слабкість, нездужання. У таких випадках дуже важливо обстежитися з метою виявлення серйозної органічної патології, наприклад, ендокринних захворювань, а також з метою диференціальної діагностики вегето-судинної дистонії і артеріальної гіпертензії.

 

У лікуванні непогані результати демонструє психотерапія, прийом седативних і метаболічних препаратів.

 

Сезонне загострення ВСД та прояв соматичної вегетативної дисфункції медицина не пояснює, але існують методи значно покращити стан!

 

Порушення гормонального фону весною та восени

 

Часто надходять скарги на сезонне загострення гормонального фону через синтез статевих гормонів і гормонів стресу. Але в той же час може спостерігатися зміна і роботи щитовидної залози, і синтез гормонів підшлункової залози.

 

При наявності гормональних змін в організмі або появі перших симптомів слід звернутися до лікаря з метою обстеження і периферичних ендокринних залоз, і регулярної системи – гіпоталамус-гіпофіз. З одного боку, провокують гормональний збій сезонні зміни, навіть незначні, але от порушення загального гормонального фону загрожує вкрай серйозними і навіть незворотними наслідками з боку внутрішніх органів.

 

Гормональна перебудова навесні та восени практично ідентична змінам з більш стандартних причин. Серед симптомів підвищене потовиділення, загальна слабкість організму, знервованість, порушення ритму серця, погіршення сну, вплив гормонів на шкіру!

 

Хвороби шлунково-кишкового тракту


Загострення хронічних захворювань ШКТЗагострення хронічних захворювань ШКТ

Частіше загострюються у весняно-зимовий період виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки. Принаймні, саме ці захворювання часто наводиться як приклад, коли мова йде про регулярні сезонні загострення ШКТ.

 

У разі прийому інгібіторів протонної помпи така закономірність виявляється більш згладженою, але варто мати на увазі, що вона характерна не тільки для виразкової хвороби. Ми отримуємо скарги на сезонне загострення гастриту, дуоденіту, панкреатиту, холециститу та інших патологій шлунково-кишкового тракту. Особливо виражені симптоми за відсутності лікування, і стани пов'язують із підвищенням у крові стероїдних гормонів, зниженням захисних властивостей слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки, а також порушенням місцевої гормональної регуляції між шлунком, підшлунковою залозою та жовчовивідною системою.

 

Якщо спостерігається рецидив панкреатиту або гастриту, весняне та осіннє загострення патологій ШКТ, необхідно пройти відповідне обстеження з метою встановлення правильного діагнозу. За його результатами, призначається курс терапії, рекомендуються дієта – обмеження харчування, санаторно-курортне лікування, профілактичні заходи!

 

Сезонні алергії

 

Особливо часто спостерігається весняне загострення алергічних реакцій, хоча активна реакція на подразники присутня і в кінці літа, і восени! Пов'язано це з рясним цвітінням трав, кущів та дерев, але також з гормональними перебудовами та зниженням імунітету, внаслідок чого розвиваються патологічні реакції у вигляді надлишкової імунної відповіді на окремі антигени з пошкодженням власних тканин.

 

Характерно те, що алергічні реакції навесні і восени можуть не тільки загострюватися, але і прогресувати – відзначаються більш виражені симптоми, може виникнути алергія на додаткові речовини, які раніше нормально переносилися. Саме тому перед сезоном алергії необхідно починати приймати препарати, які мають антиалергічну дію, якщо ви знаєте, що з алергією все одно доведеться зіткнутися. З іншого боку, якщо спостерігається алергія на цвітіння, то правильним рішенням є виїзд зі звичною території в більш північні регіони з менш рясним цвітінням, це допомагає краще перенести захворювання і попередити його прогресування.

 

Лікування алергії не проводиться весною. У цей період необхідно застосовувати препарати, які зменшують вираженість симптомів. А ось впливати на причину розвитку хвороби і проводити специфічну імунну терапію, потрібно поза сезону загострення.

 

Сезонне загострення психічних розладів


Психічні розлади, роздратування, сезонны загострення захворювань шкіриПсихічні розлади, роздратування, сезонны загострення захворювань шкіриЩе одна група захворювань, для яких характерні рецидиви восени та навесні – це психічні розлади, причому вони характеризуються як зворотньою появою симптомів на фоні попереднього благополуччя, так і посиленням проявів, якщо захворювання протікає безперервно. Такі явища пов'язують із змінами роботи центральної нервової системи на тлі стресорних реакцій і зміни гормонального фону. Як правило, вирішенням проблеми є більш потужна терапія.

 

Активізація хвороб шкіри навесні та восени

 

Майже всі дерматологічні захворювання можуть ускладнюватися в цей період. Зміни на шкірі у весняно-осінньому циклі добре помітні, є і додатковий дискомфорт. До нас звертаються люди, які відзначають рецидив псоріазу навесні та восени, акне та постакне, посилення симптомів нейродерміту. Також спостерігається сезонне загострення атопічного дерматиту та інших захворювань алергічного генезу.

 

Загострення шкірних захворювань навесні багато в чому пов'язане з пригніченням імунітету та дією на шкіру негативних факторів – ультрафіолетове опромінення, алергени. Відновлюється сухість і лущення шкіри, посилюється свербіж шкіри, з'являються червоні плями, тріщини, можливе приєднання інфекції!

 

Весняне загострення урологічних захворювань

 

В урології спостерігаються гострі інфекційно-запальні захворювання та рецидив хронічних патологій, що пов'язано з переохолодженням в умовах перепадів температур та загальним пригніченням імунітету. Також впливає зміна гормонального фону, відновлення інших хвороб. Найчастіше відзначається сезонне загострення простатиту у чоловіків, загострення навесні та восени циститу у жінок, рецидив пієлонефриту, хронічних форм інфекцій!

 

Погіршення стану виникає і взимку після переохолодження, і влітку, коли на організм діють зовнішні фактори – екологія, купання у водоймах, вірусні та бактеріальні ураження організму. З першими симптомами відновлення урологічних захворювань рекомендуємо записатися до лікаря та пройти обстеження!

 

Як боротися з сезонними загостреннями захворювань


Якщо ви страждаєте від захворювань, що мають схильність до рецидиву, або вперше помітили появу тих чи інших симптомів весною або восени, не варто пов'язувати їх виключно з явищами гіповітамінозу. Необхідними є регулярні обстеження, і правильно, якщо вони періодичні, навесні та восени, що дасть можливість проходження курсу превентивного лікування, оздоровлення, профілактики!

 

Лікування завжди повинно ґрунтуватися на причинах розвитку хвороби і тих факторах, які лежать в основі рецидиву, призначатися виключно лікарем і тільки після обстеження. Не варто намагатися лікуватися народними засобами, оскільки подібна терапія неприйнятна. Якщо ви помітили сезонне загострення остеохондрозу, ВСД або гастриту, навесні важко дихати або з'явилися зміни на шкірі після настання холодів, – зверніться до лікаря!


Як лікувати осінні та весняні загострення хронічних захворюваньЯк лікувати осінні та весняні загострення хронічних захворювань

Лікування загострення хронічних захворювань у Кривому Розі, Клініка Медітон. Вам готові надати допомогу: терапевт та алерголог, уролог та гінеколог, інфекціоніст та невролог, дерматолог та трихолог. Запис по телефону: (098) 530-60-40!

 

Важливе по темі:

Прийом терапевта

Прийом інфекціоніста

Консультація алерголога

Поділитися