
Термічні та хімічні опіки, удари і переломи
- 20 червня 2021
Побутові травми: ефективне лікуванняПобутові травми – це непередбачені випадки травматизму рук і ніг, а також інших частин тіла вдома, у власному дворі, на дачі. Порізи долонь, удари ліктя або коліна, розриви зв'язок і м'язів трапляються досить часто. Важливо бути готовими до будь-якої негативної ситуації і розуміти, як надати першу допомогу. Рекомендуємо вчасно звернутися до лікаря. Запис на прийом ортопеда-травматолога: Кривий Ріг, Клініка Медітон!
У попередньому матеріалі ми розповідали про порізи різного ступеня тяжкості, рвані рани і колоті рани, а також про те, як надати першу допомогу. Сьогодні хочемо приділити час іншим побутовим травмам. Це термічні і хімічні опіки, легкі удари, а також більш важкі пошкодження кістково-м'язового апарату в разі падінь або необережної поведінки.
Опіки термічні
У загальному числі побутових травм опіки не втрачають позицій. Можна обпекти пальці рук об гарячу кришку, коли на долоню потрапляє гаряче масло або ви облили руки окропом, обпеклися гарячою парою. У сезон відпусток підвищується кількість опіків об вугілля і відкритий вогонь біля мангалу, під час ремонту можна обпалити ноги паяльною лампою, отримати опікову травму паяльником при роботі з електрикою. Більш детально про це ми вже говорили раніше. Пропонуємо прочитати матеріал про першу допомогу в разі отримання опіків.
Бережіть себе і пам'ятайте правила першої допомоги. Опіки очей і обличчя, опіки тонкої шкіри рук і тулуба можуть бути вкрай травматичними, і відновлення після них складне та дороге.
Хімічні опіки: перша допомога
Хімічні опіки: перша допомога та лікування
Хімічний опік людина отримує в результаті агресивного впливу на шкіру, слизові і більш глибокі тканини лугів, кислот, фосфору, солей важких металів. Найчастіше подібні травми наступають в результаті недотримання техніки безпеки на виробництві, при аварійних випадках, але трапляються і в домашніх умовах.
Хімічний опік рук засобом для чищення кераміки, опік шкіри оцтом, хімічний вплив кислот при ремонті авто, пошкодження шкіри їдкими складами під час ремонту – лише мала частина випадків, що можливі в побутових умовах. Не менш серйозними є хімічні опіки порожнини рота, стравоходу і шлунку, коли уражаються не тільки поверхневі слизові тканини, але й організм в цілому.
Перша допомога при хімічному опіку. Важливо не нашкодити ще більше, тому рекомендуємо вивчити основи надання першої допомоги, в залежності від речовини ураження. Діяти у всіх випадках однаково не вийде!
• При отриманні хімічного опіку потрібно моментально усунути джерело впливу, зняти забруднений хімікатами одяг;
• Відразу ж слід викликати швидку допомогу;
• Важливо швидко видалити з поверхні шкіри речовину, використовуючи серветку або сухий ватний тампон;
• При опіку кислотою необхідно промивати місце ураження розчином соди не менше 15 хвилин. Можна використовувати і холодну мильну воду;
• Якщо обпеклися плавиковою кислотою, промивати шкіру необхідно не менше 2-х годин;
• При ураженні лугом потрібно змити речовину водою і обробити шкіру розчином борної або лимонної кислоти – на 1 склянку води 1/2 чайної ложки порошку;
• При опіку фосфором потрібно швидко прибрати його з шкіри за допомогою пінцета, занурити уражені ділянки тіла в воду або рясно промити під напором води;
• Якщо опік руки або ноги викликаний негашеним вапном, його необхідно видалити з шкіри сухим бинтом або марлею. Відразу змивати вапно з поверхні шкіри не можна, так як при контакті з вологою настає хімічна реакція, яка посилить травму;
• Після обробки хімічного опіку, на уражену ділянку накладається асептична пов'язка, пацієнт направляється в медпункт або чекає приїзду швидкої допомоги!
Інші побутові травми, їх наслідки
Побутові травми: забої пальців
Побутові травми залишаються одним з найбільш складних напрямків для фахівців, адже різний ступінь пошкоджень говорить про важливість надання коректної первинної допомоги, а також про необхідність відновлення, а іноді, тривалої і важкої реабілітації. Будьте обережні, бережіть дітей, намагайтеся захистити себе від ризиків хоча б дотриманням мінімальних правил безпечного поводження з гострими предметами, відкритим вогнем, інструментами для ремонту і роботи на ділянках.
Наводимо в приклад інші численні приклади побутового травматизму:
• Легкі травми, про наслідки яких люди практично ніколи не замислюються – якщо вдарилися об меблі пальцем ноги, вдарили мізинець, кісточку, гомілку та коліно об крісло або диван, коли оступилися і підвернули ногу, наступили на твердий предмет;
• Більш відчутні травми, відновлення після яких займає час – якщо вибили палець руки або ноги, отримали накол або вивих. Якщо впали на руки, коли посковзнулися або спіткнулися, і отримали в цей момент забій, перелом;
• Серйозні травми, коли необхідно тривале лікування і реабілітація – послизнулися в душі і ванній, отримавши травму ліктя або коліна, забій спини і куприка, оступилися і травмували щиколотку, отримавши вивих, перелом або перелом зі зміщенням.
Зверніть увагу, що в разі удару молотком по пальцю або коли впустили на ногу важкий предмет, навіть якщо це невелике садно або ніготь із синцем, необхідно звернутися до лікаря і пройти огляд. Запис до ортопеда-травматолога, консультація хірурга!
Побутовий травматизм: забої, падіння
Неодноразово люди, які ставляться до власного здоров'я скептично, ставали не тільки учасниками неприємних ситуацій, а й отримували серйозні ускладнення, виражені систематичними болями, інфікуванням і нагноєнням ран. Впевнені, що ви не раз бачили на вулиці, в компанії або навіть відео на платформі Ютуб, як діти падають з велосипеда або скейта, спортсмени кидають на ноги гантелі або штангу, під час змагань учасники травмуються при падінні з роликів або ковзанів.
Падіння та забої, вивихи та переломи
У побуті бувають й інші дійсно травматичні ситуації: падіння зі сходів або ганку, удар об важкий предмет або падіння на жорстку поверхню, опік бенгальським вогнем, потрапляння пробки в око під час святкування будь-якої дати з ігристими винами. У приклад можна привести випадки, коли зубочистка в торті пробиває щоку, людина сідає на вилку, ту ж зубочистку або голку, собака кусає за ногу або кіт дряпає руки, людина отримує ураження електричним струмом, отруюється чадним газом, обпалюється об мангал або сковороду.
На жаль, травматизм має більш широкі межі, і випадків пошкодження м'яких тканин, кінцівок, пальців рук або ніг, зв'язок і сухожиль, суглобів і кісток, шкіри і слизових, досить багато. Малюки можуть випасти з дитячого ліжечка або коляски, дорослі – допустити порушення правил безпечного поводження з побутовим електроінструментом. Можливі банальні травми з необережності, коли вдарився великим пальцем об ніжку стільця або бордюр, але також травми, причиною яких стає неврівноважений стан або алкогольно-наркотичний вплив – удари і переломи під час бійки, інше.
Практично будь-яке пошкодження шкіри або кістково-м'язового апарату має свої наслідки. І справа не тільки в тривалому загоєнні, рубцях і шрамах. Існує ймовірність складних порушень, які будуть давати про себе знати в період сезонних загострень, під час поганої погоди, а також з віком. Досить багато подібних прикладів, коли болить стара рана, крутить суглоби на дощ, постійно ниє поперек після падіння кілька років тому.
Будьте обережні, а якщо потрапили в неприємну ситуацію і трапився поріз, розрив зв'язок, забій або перелом, вчасно звертайтеся за допомогою!
Перша допомога: лікування побутових травм у Кривому Розі
Телефон для запису до травматолога та хірурга: (098) 530-60-40 – call-центр, вайбер. Слідкуйте за публікаціями в соціальних мережах, в розділі Новини та статті на сайті клініки!
Рекомендовані матеріали: