
Кір у дітей і дорослих: симптоми, діагностика і лікування
- 14 серпня 2020
Лікування кору у дітей та дорослих у Кривому Розі, клініка на ФілатоваКір – це гостре інфекційне захворювання, характерними особливостями якого є не тільки шкірний висип, ураження верхніх дихальних шляхів і кон'юнктиви, а й досить небезпечні наслідки. При помітних проявах ми рекомендуємо негайно записатися на прийом інфекціоніста – лікування кору в Кривому Розі на Філатова!
Єдине джерело зараження – хвора на кір людина, від якої вірус роду Morbillivirus передається реципієнту і швидко розвивається вже в новому організмі, маючи завидну життєздатність. Передача вірусу здійснюється повітряно-крапельним і контактним шляхом протягом останніх двох днів інкубаційного періоду, який в цілому триває до двох тижнів, а також в момент прояву висипань кору на поверхні шкіри. Якщо у пацієнта спостерігаються ускладнення захворювання, період поширення ним патогена збільшується на 7-8 днів.
Ризик зараження при попаданні інфекції на слизові дорівнює практично 100%. Після лікування перенесеного захворювання у пацієнта проявляється стійкий довічний імунітет, при якому повторне зараження кором підтверджується у вкрай рідкісних випадках.
Механізм розвитку кору
Кір проникає в організм шляхом попадання на слизові оболонки очей і дихальних шляхів. Далі, вірус розвивається в епітеліальному шарі і лімфатичних судинах, проникає в кровотік і поширюється по людському організму. Збудник в крові виявляється в період висипань на поверхні шкіри.
Первинні ознаки кору, симптоми
Початкові прояви нагадують гострі респіраторні захворювання, коли з'являється нежить, сльозоточивість і кон'юнктивіт, підвищується температура, болить живіт і спостерігаються розлади стільця. Кір у дитини відрізняється зміною настрою, погіршенням загального самопочуття, зниженням апетиту і постійною слабкістю. В окремих випадках проявляється світлобоязнь!
Основні симптоми кору, на які слід звернути увагу:
• Збільшення температури аж до 38-40°С, лихоманка;
• Значне зниження апетиту, поява слабкості;
• Виразні ознаки кору – кон'юнктивіт, світлобоязнь і риніт;
• Сухий нав'язливий кашель, внаслідок якого виникає осиплість голосу;
• Головні болі, порушення свідомості, можлива маячня;
• Порушення функцій кишечника, розлади травлення і пронос;
• Помітний висип на поверхні шкіри – руках і ногах, тулубі та обличчі;
• Корова енантема – поява великих червоних плям на твердому і м'якому піднебінні!
Як розпізнати кір: температура, кон'юнктивіт, висип при кору – фотоПервинні прояви – симптоми ГРЗ або ГРВІ: кашель і нежить, температура. Висипання при кору виникає приблизно з п'ятого дня. Помітні висипи на обличчі та волосистій частині голови, за вухами, а також коровий висип на тулубі, руках і ногах. Червоний висип плямисто-папульозного характеру з тенденцією до злиття в більші області, прояв пігментації.
Далі захворювання переходить в стадію регресу – температура тіла стабілізується, шкіра лущиться, загальний стан нормалізується, але даний період досить тривалий, до 12-14 днів.
Ускладнення кору, наслідки захворювання
У середньому, кір у дітей – це 3-4 дні хвороби, після чого симптоми затихають, стан нормалізується. Кір у дорослих протікає більш важко. До основного захворювання можуть приєднатися бактеріальні ускладнення і пневмонія, а в разі ігнорування лікування або неправильного виконання припису фахівця, виступають як ускладнення кору – бронхіт, кератокон'юнктивіт, помилковий круп, бронхіоліт. Серед важких наслідків вірусний менінгоенцефаліт, міокардит, гепатит, абсцес легені, гломерулонефрит і ураження ЦНС!
Кашель, першіння в горлі, висока температура і слабкість, а також висипання при кору – симптоми, які повинні насторожити. Важливо звернутися по допомогу одразу і не підвищувати ризики самостійним лікуванням у домашніх умовах. Кір – це небезпечне захворювання зі складним течінням та високими ризиками для здоров'я та життя людини!
Кір – діагностика в інфекційному відділенні
Для правильної постановки діагнозу слід провести огляд і зібрати необхідні дані для підтвердження. Одним з основних діагностичних критеріїв ідентифікації захворювання на ранніх стадіях є плями Коплика-Філатова на внутрішніх поверхнях щік. Також проводиться ряд додаткових аналізів:
• Загальний аналіз крові, імуноферментний аналіз;
• Серологічні та бактеріологічні дослідження!
Необхідна точна диференціальна діагностика для виключення краснухи, сонячної еритеми, пітниці, скарлатини та інших захворювань!
Лікування кору в Кривому Розі
На жаль, у світі немає специфічних протикоревих препаратів, тому хворому призначається симптоматичне лікування антибіотиками, жарознижувальними, протикашльовими і антигістамінними препаратами, відповідна дієта, вітамінні комплекси, рясне пиття і прийом регідратаційних розчинів, протизапальні краплі для очей, а також місцеві процедури для рота, очей і губ!
Профілактика кору
Найбільш надійним засобом попередження кору і складних наслідків захворювання вважається щеплення від кору дітям планово в 1 рік і 6 років, або екстрено, при підвищенні рівня небезпеки епідеміологічної ситуації в регіоні або країні.
Основна стратегія громадської охорони здоров'я – прививки від кору, протикорова вакцинація дітей і дорослих при необхідності отримання другої дози вакцини, яка є ефективною і безпечною на думку ВООЗ. Світова статистика говорить про запобігання в 2000-2016 роках більш ніж 20 мільйонів смертей завдяки своєчасній вакцинації від кору!
У разі спалаху епідемії кору або навіть ідентифікованих поодиноких випадках, важливо обмежити контакт із хворими. Невакцинованим людям важливо утримуватись присутності кола хворих не менше ніж 3 тижні з моменту виникнення у них корового висипу!
Лікування кору в Кривому Розі, профілактика інфекції – вакцинація від коруЛікування кору – інфекціоніст у Кривому Розі! Діагностика, лабораторні аналізи та підтвердження, призначення лікування. Консультація з питань вакцинації від кору дітей, профілактичних заходів. Запис за телефоном (098) 530-60-40!
Важливо знати: