
Як перестати гикати: поради лікарів
- 18 лютого 2020
Чи можна швидко позбутися гикавкиГикавка – це ритмічне і мимовільне порушення дихання, яке системно повторюється та характеризується поштовхоподібними скороченнями діафрагми. Даний стан досить неприємний, і крім того, супроводжується специфічним звуком. Тому для більшості з нас важливо розуміти, як позбутися гикавки швидко, і перестати гикати, зупинивши мимовільну фізіологічну реакцію!
Чому людина гикає? За рахунок постійних скорочень міжреберних м'язів і діафрагми, імітується короткий, різкий і фіксований вдих, який за рахунок спазму зупиняється, викликаючи стан короткочасної задухи на кінці циклу. Неприємного характеру здавлений звук, який виникає в цей момент, є результатом закриття голосової щілини. Це і є гикавка!
Незалежно від етіології і більш глибокого вивчення проблеми, людині завжди цікаво знати одне: як швидко припинити напад гикавки, перестати гикати і почати нормально дихати, говорити, припинити дратувати оточуючих, і нервувати самому з цього приводу. І завдяки серйозності питання сьогодні лікарі рекомендують численні способи зупинити гикавку. На жаль, немає єдиного вірного рішення, яке підходить кожному і спрацьовує на 100%. Тому якщо ви гикаєте, цілком ймовірно, доведеться випробувати на собі послідовно кілька спеціальних методів!
Причини гикавки, чому людина гикає
Обставин, при яких виникає гикавка, достатньо:
• Переохолодження організму;
• Переїдання – переповнення шлунку і його розтягнення;
• Швидкий прийом їжі, обіди на ходу;
• Вживання продуктів, що викликають подразнення шлунку – гаряче, гостре;
• Роздратування діафрагмального нерва – спазми на зразок нервового тику;
• Стан стресу, коли людина нервує або переживає страх!
Якщо у вас часта гикавка, ви чудово розумієте, за яких обставин або через які дії вона з'являється. Цікаво, але переважно причина гикавки у дорослого – гостра їжа, а причина гикавки у дитини – сміх. Що стосується дітей молодшого віку, гикавка у новонароджених, немовлят на грудному вигодовуванні, через жадібність, швидке поглинання їжі, а також за рахунок заковтування повітря.
Гикавка – ознака захворювання
Саме так, гикавка може бути не тільки цілком прийнятним і безпечним, хоч і не дуже приємним станом, але також симптомом певного роду патології. Нерідко, і досить небезпечного захворювання зі згубними для організму наслідками. Гикавка може свідчити про розвиток:
• Пневмонії та інших захворювань, порушення роботи органів дихання;
• Запальних процесів в стравоході і шлунку;
• Захворювань дванадцятипалої кишки або печінки;
• Хвороб серцево-судинної системи!
Чому людина гикає, чи небезпечно це, гикавка – це хвороба?Вивчення проблеми говорить про можливість зв'язку гикавки з ураженнями центральної нервової системи, метаболічними розладами, черепно-мозковими травмами, інсультом, грижами міжхребцевих дисків. Пов'язана гикавка з рефлюксною хворобою, пухлиною стравоходу, панкреатитом та холециститот, іншими розладами органів і цілих систем життєзабезпечення людського організму. Тому постійна гикавка, яка не припиняється, а також часті і тривалі її напади – це причина для відвідування лікаря!
Як швидко позбутися гикавки
Зупинити напад гикавки люди намагаються різними способами – наповнюючи шлунок водою для можливості вигнати зайве повітря, викликаючи додаткові рефлекси для зупинки спазму, концентрацією на будь-якій точці для перемикання уваги, і навіть різким переляком, намагаючись впливати на стан психологічно. Проте, в списку методів наступні:
• Випити склянку води дрібними ковтками, або нахиливши голову вперед, приймаючи рідину на верхню губу і, відповідно, піднебіння. Це найбільш відомий спосіб боротьби з гикавкою;
• З'їсти скибочку лимона, інший кислий або гіркий продукт в невеликій кількості;
• Повільно і обережно проковтнути 1/2 чайної ложки цукрового піску, або натиснути на корінь язика пальцями, потягнути за край язика назовні і вниз;
• Зробити кілька глибоких вдихів з тривалою затримкою дихання. Мабуть, це другий з відомих і найбільш застосовуваних способів для тих, хто хоче швидко позбутися гикавки;
• Дихати в паперовий пакет протягом 40-90 секунд!
Що таке гикавка, як зупинити скорочення діафрагми, як боротися з гикавкою вранці чи ввечері, які методи використовувати? На всі питання зможуть відповісти лише спеціалісти, адже не завжди гикавка – це тимчасовий стан, який можна купірувати самостійно. Є способи припинити гикати, але практично кожен з нас знає, що діють вони не кожного разу і суто індивідуально. Якщо у вас тривала гикавка, часто відновлюється, під час гикавки печія з викидом кислоти, гіркий присмак у роті або починається задишка, необхідно звернутися за допомогою!
Коли звернутися до лікаря: лікування гикавки в Кривому Розі
Так як гикавка може бути не тільки нешкідливим станом, але й ознакою зазначених раніше захворювань, рекомендуємо звернути увагу на її тривалість і частоту, зв'язок з певними діями. Важливо відвідати лікаря, якщо:
• Ви гикаєте більше години, і не один із способів не допомагає;
• Гикавка дуже часто, по кілька разів на добу;
• Стан супроводжується іншими неприємними симптомами – біль у грудях і шлунку, печія, порушення ковтання, задишка!
Якщо вивчити запити людей, можна знайти наступні: препарати для лікування гикавки, як перестати гикати і що зробити для цього, яким має бути лікування гикавки при коронавірусі або після інсульту. Але ми наполягаємо – на всі подібні запитання може відповісти лише лікар, котрий спочатку ідентифікує причину!
Як зупинити гикавку, препарати та призначення
Якщо це не ситуативний випадок, а справді нав'язливий стан, тривала гикавка у поєднанні з іншими симптомами, фахівці встановлять причину та порекомендують лікування:
• Гикавка при гастроезофагеальному рефлюксі – інгібітори протонної помпи для регуляції кислотності;
• Якщо гикавка при стриктурі стравоходу – дилатація, апаратна процедура поступового розтягування ділянок ШКТ для полегшення прохідності;
• Довготривала, персистуюча гикавка – міорелаксанти, протисудомні, нейролептики. Препарати від гикавки суворо за призначенням лікаря;
• Гикавка після інсульту, повторювані напади – заспокійливі, психотерапія.
Важливим є анамнез, відвідування лікаря, обстеження, отримання відомостей про причини стану та рецидивів. Не рекомендується медикаментозне лікування гикавки без професійної консультації!
Лікування гикавки у Кривому Розі, пошук причини та впливКлініка Медітон на Поштовому та Філатова! Якщо ви відчуваєте дискомфорт, неприємні симптоми, не можете позбавитися гикавки, або вирішили пройти профілактичний огляд у фахівців, запишіться на прийом за телефоном (098) 530-60-40!
Допоміжні посилання:
Відділення гастроентерології Клініки Медітон