
Зимові травми: причини, перша допомога і профілактика
- 09 січня 2019
Небезпека зимового травматизму: падіння, удари, переломиПрихід зими ознаменований не тільки морозами, снігом і численними святами, але також першими травмами, які трапляються повсюдно. Активний відпочинок, спорт та ігри нерідко перетворюють веселощі в сльози, біль і синці. Зимові травми бувають досить небезпечними, і тому варто уважно поставитися до будь-якої події на сніговій гірці або ковзанці. Ми пропонуємо консультацію фахівців, а також лікування зимових травм в Кривому Розі: вивихів і переломів, ударів і саден!
Гра в сніжки – перші травми
На перший погляд, проста і всім відома гра, коли зі снігу скочується сніжок, кілька разів стискається долонями і після замаху руки летить в потрібному напрямку. Але добре, якщо це кидок в дерев'яний щит або бетонний паркан, будь-яку неживу мішень. Якщо ж кидок здійснений в людину, приємного мало. Тільки легкий сніжок, який потрапив в руку, ногу або спину, може викликати посмішку і продовження гри. Якщо це важкий крижаний сніжок, що потрапив в око, скроню, потилицю або груди, травматизм значно підвищується.
Перше правило гри – не кидати сніжки голову, а також в напрямку маленьких дітей. Розрахувати точне попадання вдається далеко не всім, і тому не менше 50% гравців залишаються з синцями і саднами, і близько 15% гравців отримують більш серйозні травми:
• Удар сніжка в груди або спину. Відомі випадки збою дихання і початку задишки, але частіше це сильний удар, від якого може дістатися не тільки поверхневим тканинам, а й внутрішнім органам. Синяк практично гарантований;
• Попадання сніжка в голову більш небезпечно. Тут безліч зон підвищеного травматизму і ризику заподіяння серйозної шкоди здоров'ю. Переважне пошкодження – звичайний синець. Але важким сніжком можна розбити ніс, пошкодити око, нанести серйозне каліцтво при попаданні у вухо або вилицю. Мінімальний збиток від сніжка при попаданні в лобову або передньо-верхню тім'яну область. Не хочеться лякати складними травмами, але варто відзначити небезпеку позбутися зору, слуху, декількох зубів. Тому, щоб не доводити до критичних ситуацій, слід відразу розставити пріоритети – гра і веселощі або жорстке змагання з можливими наслідками!
Профілактикою зимових травм при грі в сніжки стає чітке дотримання правил безпеки, підвищена обережність і адекватність людей, а також правильний одяг + захисні окуляри!
Обмороження пальців взимку
Переохолодження і обмороження є серйозними проблемами з наслідками
Гра в сніжки, катання на лижах або ковзанах без рукавичок, банальний сніговик або будівництво снігової фортеці можуть стати причиною обмороження пальців, а також шкіри рук. Трапляється це при тривалих іграх на морозі і в снігу, в разі невідповідного захисного одягу, а саме рукавиць, або їх намокання, коли батьки не встежили за дитиною.
У дорослих подібні проблеми пов'язані з тривалим перебуванням на холоді – поїздка на роботу і довгий час очікування транспорту, перемерзання під час роботи на відкритому повітрі, заняття спортом або походи в горах. Проблема не тільки в почервонінні шкіри і неприємних відчуттях, але також порушенні кровообігу, пошкодженні епідермісу і більш глибоких шарів шкіри і тканин. Можливі тріщини шкіри, втрата рухливості, загибель клітин і некроз тканин. Статистика вказує на той факт, що найбільш важкі обмороження рук та ніг, які приводили до незворотних наслідків, траплялися в стані сильного алкогольного сп'яніння. Тому додатковою порадою, після статті про безпечне святкування Новорічних свят, дієту і нормування алкоголю, буде рекомендація коректно розподіляти власні можливості і час прогулянок або роботи на морозі. Особливо це важливо в стані, коли людина "трохи підігріта"... на жаль, це не рідкість, адже зимова робота на складах, стихійних ринках і будівельних об'єктах практично завжди пов'язана з вживанням не тільки чаю і кави, а й алкоголю!
Удари при падінні взимку
Стандартна травма – забій, і взимку вона трапляється часто. Досить посковзнутися і впасти, як на нозі, стегні, сідниці, руці або спині виникають садна і синці, забезпечені розривом судин. Больові відчуття в подібних ситуаціях є обов'язковими.
Зимові удари зустрічаються не тільки при падінні. Активний відпочинок також забезпечує їх повною мірою. Гра в сніжки, катання на санках і падіння з них, гірськолижний спорт, гра в хокей та інші активні заняття безпосередньо пов'язані з подібним травматизмом. Тому, якщо ви людина спорту і кожні вихідні проводите в лісі, на майданчику або в колі друзів, які так само активні, не забувайте про можливі травми, їх профілактику та правила першої допомоги!
Вивих – серйозна зимова травма
Вивихи при падінні на ожеледі, важкі травми для суглобів
Вивих – це травматичне зміщення суглобів, яке супроводжується больовими відчуттями і можливими більш негативними наслідками в залежності від ступеню ураження. Вивих можна отримати практично в будь-якій ситуації, що описані раніше. Це і банальна прогулянка в лісі, де під снігом ви не бачите рельєфу грунту і в будь-який момент можете впасти... і спортивні ігри, і активний відпочинок з друзями або в колі сім'ї.
Зимові вивихи нічим не відрізняються від літніх, якщо взагалі можна проводити подібну класифікацію. Це небезпечні травми, частіше, великих суглобів – плечового, стегнового, а також колінного і ліктьового. Нерідко можна вивихнути палець руки або ноги. Вивих супроводжується не тільки болем, але і набряком, деформацією суглоба і втратою його рухливості!
Розтягнення зв'язок взимку
Основною причиною подібної травми є різкий рух в суглобі з підвищеним навантаженням, значення якої перевищує фізичні можливості. Різкий ривок великої ваги, неправильно поставлений удар по м'ячу або боксерській груші... але це більше стосується спортивних залів і майданчиків. Якщо ж розглядати розтягнення зв'язок взимку, то головна причина в ожеледі, а також неправильному падінні на руку, ногу, стегно. Невдале приземлення характеризується втратою нормального положення суглоба. При цьому зв'язки розтягуються і можуть порватися. Основна міра профілактики розтягнення зв'язок – підвищена обережність не тільки в момент зимових ігор, але також під час пересування по слизьких поверхнях!
Перелом кістки взимку
Стандартні зимові травми: розтягнення зв'язок, вивих і перелом
На жаль, однією з найбільш частих зимових травм підвищеної складності є саме перелом. Це кульмінаційний момент невезіння, яке поєднується з нестачею кальцію в організмі, а також іншими численними факторами. Перелом – це часткове або повне порушення цілісності кістки при певному фізичному впливі. А взимку таких десятки. Сильний удар, падіння, поштовх, підвищене навантаження...
При переломі можливо подрібнення кісткової тканини, зміщення кістки. В обов'язковому порядку перелом супроводжується сильним болем, а також набряком тканин. Дана травма вимагає негайного втручання в ситуацію. Не можна просто розтерти шкіру як в разі замерзання рук на морозі!
Головні причини зимового травматизму
Для профілактики різного роду травм і пошкоджень в зимовий час можна розглядати десятки профілактичних заходів. Але для цього необхідно розуміти, де саме на вас чекають ризики:
• Прогулянки в ожеледицю. Падіння на льоду з відповідними забоями, вивихами і переломами є наслідком неправильно обраного взуття і неакуратної поведінки на вулиці, коли під ногами ожеледиця. Слід виключити прогулянки на підборах, у взутті з гладкою підошвою, намагатися уникати обмерзлих поверхонь доріжок і прогулянкових зон;
• Активні ігри та спорт взимку. Падіння на ковзанці і гірках, а також під час гри в хокей, катання на лижах або сноуборді чреваті переломами, струсом мозку. Важливо використовувати якісну екіпіровку, займатися спортом в повній концентрації і з усвідомленням можливих небезпек, всіляко їх уникаючи;
• Зимовий туризм, походи. Обмороження обличчя, носа і вух, пальців рук і ніг з подальшими негативними наслідками, а також вивихи і забої ніг. Прогулянки тільки в знайомих зонах, де ви чітко розумієте рельєф грунту під ногами, прихований шаром снігу. Важливо правильно одягатися з урахуванням часу походу, брати з собою теплі напої в термосі. Дітям, в даному випадку, важливо приділяти особливу увагу!
Перша допомога при зимових травмах
Як надати першу допомогу при зимових травмах дітей і дорослих
На жаль, розповісти про кожен окремий випадок отримання удару або вивиху на льоду вкрай складно, як і рекомендувати обов'язкові дії в індивідуальних ситуаціях обмороження щік, рук і ніг дорослих і дітей, враховуючи травматизм під час прогулянок або роботи. Перетинаючи всі подібні ситуації, можна отримати сотні окремих випадків, для яких будуть власні рекомендації. Але дуже важливо розуміти, як надати стандартну першу допомогу, щоб уникнути важких наслідків, додатково не нашкодити!
• Обмороження пальців рук та ніг. Локальне відчуття оніміння, поколювання, печіння, а далі і болю. Почервоніння і тріщини шкірного покриву, можлива поява бульбашок. Перша допомога при обмороженні пальців – переміщення людини в тепле місце, накладення на обморожені місця сухих пов'язок, повільне зігрівання в приміщенні з теплим питвом. Не варто робити неусвідомлених дій, наприклад, поїти людину алкоголем, гріти його під гарячим душем. Більш правильно звернутися за медичною допомогою і отримати професійні консультації;
• Удари і садна. Обов'язковим є накладення холодного компресу на пошкоджене місце, абсолютний спокій. Необхідно оглянути місце удару для вирішення щодо подальших дій;
• Вивих. Повний спокій дитини або дорослого, який отримав травму, накладення холодного компресу. Обов'язковим є огляд травматолога, так як самостійно вправляти вивихи не рекомендується;
• Розтягнення зв'язок. Накладення еластичного бинта на місце пошкодження, контроль кровообігу найближчі 5-7 хвилин. Бажано підняти вище пошкоджену кінцівку, щоб зменшити набряклість. При сильних больових відчуттях – знеболюючий засіб і негайне звернення до лікаря;
• Перелом. Повний спокій з правильною фіксацією місця пошкодження, щоб не погіршити ситуацію. Для цього необов'язково знімати одяг – кінцівку можна фіксувати через нього шарфом або ременем. При виконанні дій намагайтеся не перетягувати фіксуючий матеріал, щоб не порушити кровообіг!
Травми, отримані взимку, нерідко бувають вкрай складними. Тому, незалежно від отриманого збитку і скарг пацієнта, важливо вчасно звернутися до терапевта, а далі, інших профільних лікарів. Таким чином, при отриманні травми ока або вуха обов'язковим є огляд ЛОРа, при вивиху і розтягненнях потрібно звернутися до травматолога. Якщо після переохолодження шкіра рук і ніг стала сухою і з'явилися почервоніння з тріщинами – до дерматолога!
Зимовий травматизм: звернення до лікаря для постановки діагнозу і правильного лікуванняСвоєчасне отримання медичної допомоги при зимових травмах – запорука швидкого одужання. Приходьте на огляд до наших фахівців, щоб остаточно переконатися, що з вашим здоров'ям повний порядок. І не соромтеся викликати швидку, якщо неприємність сталася на вулиці, під час прогулянки по місту!
Зверніть увагу:
Розтягнення і розрив звязок: лікування