Нудота і блювота: як позбутися симптомів і основного захворюванняНудота і блювота: як позбутися симптомів і основного захворюванняНудота являє собою специфічний і вкрай некомфортний стан, що характеризується неприємними відчуттями в епігастральній ділянці і в роті. Часто нудота передує настанню блювоти. Нудоту супроводжує загальна слабкість, нездужання. Тому усіх цікавить, як позбутись тошноти швидко. Допоможуть лікарі: встановлення причини стану, підтвердження діагнозу, лікування нудоти та блювоти в Кривому Розі на базі медичного центру Клініка Медітон!

 

Симптоми нудоти

 

Основним симптомом нудоти є неприємне виснажливе відчуття в ротоглотці і гортаноглотці, стравоході і епігастральній ділянці – часто пацієнт відчуває можливе настання блювоти. Нудота супроводжується:
• Виділенням блювотних мас;
• Посиленою салівацією – виділенням слини;
• Підвищеною пітливістю (причому піт може бути холодним і липким);
• Зниженням температури рук і ніг, гіпотонією;
• Зниженням здатності до фокусування погляду;
• Диспное (задишкою) і тахікардією;
• Головним болем, запамороченням;
• Блідими шкірними покривами;
• Болем в області шлунка!

 

Слід розуміти, що симптом самостійно присутній досить рідко. Якщо вам погано, відчуваються поєднані ознаки отруєння, інфекційного захворювання чи патології внутрішніх органів та систем. Пацієнти озвучують такі скарги: нудить і болить голова, нудить і болить шлунок, одночасно паморочиться в голові, нудить, слабкість і запаморочення. Подібних симптомокомплексів достатньо, тому слід негайно звернутися за допомогою, з'ясувати причину стану та розпочати лікування!

 

Основні причини нудоти, або чому нудить


Чому нудить: основні причини нудоти і подальшої блювотиЧому нудить: основні причини нудоти і подальшої блювоти

Найбільш поширені причини нудоти і блювоти:
• Гастроентерит;
• Вплив лікарських препаратів;
• Вплив токсинів!

 

Основним джерелом нудоти і блювоти виступає подразнююча дія на блювотний центр за допомогою певних сигналів. Їх посилають шлунково-кишковий тракт, жовчовивідні шляхи, очеревина, вестибулярний апарат, глотка. Саме вони і провокують нудоту.

 

Якщо задуматися про те, чому нудить, варто розглядати різний генез!


• Нудота центрального генезу, або мозкова. Супроводжує травматичні ураження області голови, спостерігається під час гіпертонічного кризу, запальних захворювань головного мозку і мозкових оболонок, наявності новоутворень ЦНС. Мозкова нудота з'являється, як правило, раптово, після блювоти не настає полегшення, а нудота продовжує наростати;
• Нудота і блювота при отруєнні, – її також називають токсичною нудотою. З'являється внаслідок циркуляції в кров'яному руслі різних токсичних сполук. Спостерігається при отруєнні неякісними продуктами харчування та напоями, отруєнні грибами, недотриманні режиму дозування лікарських препаратів. Токсична нудота має місце і при печінковій недостатності внаслідок гострого або хронічного розладу печінкової діяльності і зниженні здатності печінки до детоксикації. Спостерігається при нирковій недостатності;
• Нудота, обумовлена патологією органів шлунково-кишкового тракту. Спостерігається при гастритах, виразковій хворобі шлунка і ДПК, дуоденітах, холецисто-панкреатитах, новоутвореннях шлунково-кишкового тракту;
• Окремо виділяють рухову нудоту. Вона обумовлюється дратівливим впливом на вестибулярний апарат, наприклад, при обертанні. Даний вид нудоти властивий при новоутвореннях головного мозку і патологіях, що зачіпають внутрішнє вухо;
• Виділяють і нудоту при вагітності. Вона може бути присутньою як в першому триместрі, так і на інших термінах вагітності, і обумовлена процесами гестозу;
• Психогенна нудота виступає супутником неврозів і неврозоподібних станів;
Причини нудоти: отруєння, кишкові інфекції, тепловий ударПричини нудоти: отруєння, кишкові інфекції, тепловий ударКишкові інфекції практично у всіх випадках супроводжуються почуттям нудоти і блювотою. Вираженість і інтенсивність даних процесів залежить від ступеню вираженості інтоксикації, яку провокують продукти життєдіяльності хвороботворних мікроорганізмів. При ряді кишкових інфекцій можуть спостерігатися блювота з кров'ю і пронос з кров'ю. При даних симптомах необхідно проводити ретельну диференціальну діагностику гострої хірургічної патології живота та інших захворювань органів травлення;
• Найбільш часто зустрічається шлункова нудота. В даному випадку рецептори шлунково-кишкового тракту активуються внутрішніми метаболітами і токсичними продуктами, і, враховуючи високу збудливість блювотного центру, відбуваються антиперистальтичні скорочення, що й обумовлюють відчуття нудоти;
• Почуття нудоти супроводжує і тепловий удар. В цьому випадку додатково відчувається сухість шкіри і тотальна гіпертермія;
• Коли відбувається зниження секреторної функції щитовидної залози – гіпотиреоз, характер нудоти невиражений, але регулярний і постійний. Часом така нудота доводить пацієнта до знемоги. Ці відчуття можуть тривати від декількох годин до декількох діб. Паралельно знижується апетит, і без цього слабкий при гіпотиреозі!


Особливо небезпечна нудота і блювота у дитини. Симптоми наростають в дитячому віці стрімко, і, якщо до блювоти приєднується пронос, діти швидко втрачають рідину, і у них через короткий проміжок часу настає зневоднення. Також небезпечно і аспірування блювотних мас.

 

Діагностика, лікування нудоти і блювоти в Кривому Розі

 

Процес діагностики нудоти не представляє будь-яких складнощів. Але в разі, коли нудота набуває характеру тривало поточного болісного для людини процесу, необхідно провести комплекс діагностичних заходів з метою верифікації діагнозу.

 

Початком обстеження пацієнта є збір і ретельний аналіз анамнестичних даних. З'ясовується давність виникнення даного явища, частота нападів нудоти, їх тривалість і вираженість, наявність або відсутність зв'язку з прийомами їжі. Необхідно також вивчити і проаналізувати анамнез життя з метою виявлення можливої спадкової патології, а також наявності захворювань системи органів травлення. При проведенні фізикального огляду пацієнта звертають увагу, чи тягне живіт при нудоті, вивчають стан порожнини рота, а також ретельно пальпують шийні лімфатичні вузли, констатуючи їх величину, консистенцію і ступінь рухливості.


Нудота у дітей і дорослих: до якого лікаря звернутися за допомогоюНудота у дітей і дорослих: до якого лікаря звернутися за допомогою

Враховуючи, що сама по собі нудота не є самостійним захворюванням, а виступає лише симптомом будь-якої загальної патології, вибір лікувальної тактики залежить від причини, що викликала нудоту. У разі виникнення підозри на будь-яку хворобу, ні в якому разі неприпустимо самолікування, так як в ряді випадків, з'ясувавши причину виниклої нудоти, буває необхідно негайно надати пацієнтові невідкладну першу медичну допомогу. І якщо в будь-якій ситуації іноді необхідно тільки промити шлунок, то в деяких випадках обов'язкова висококваліфікована допомога лікаря-професіонала.

 

Якщо проведена діагностика виявляє, що причина нудоти не пов'язана з патологією будь-якого конкретного органу і носить виключно ситуаційний тип (тепловий і сонячний удар, вживання за один прийом занадто великої кількості їжі та інше), необхідно усунути провокуючий нудоту фактор.

 

Для більш глибокої діагностики причин виникнення нудоти проводиться комплекс лабораторно-інструментальних діагностичних досліджень. Він включає лабораторне дослідження крові і сечі (в тому числі біохімічне дослідження крові), проведення УЗД органів черевної порожнини і нирок, МРТ головного мозку, КТ органів грудної клітини, аналізи крові на онкомаркери. За показаннями проводяться консультації лікарів – вузьких фахівців. Тільки за сукупністю клінічного аналізу отриманих результатів виставляється клінічний діагноз.


Лікування патологічних станів, що викликали нудоту, доцільно проводити в профільній клініці під динамічним наглядом лікарів відповідного профілю, при постійному моніторуванні показників внутрішнього середовища, спостерігаючи за станом пацієнта. Лише індивідуальний підхід в кожному конкретному клінічному випадку зможе забезпечити належний і стійкий ефект проведених лікувальних заходів.

 

Ускладнення, що супроводжують нудоту

 

Іноді при тривалій нудоті, що супроводжується блювотою, протягом досить невеликого проміжку часу можуть з'явитися явища патологічної дегідратації організму, що призводить до дисбалансу електролітів і наступаючої дисфункції кислотно-лужної рівноваги. Ці явища – наслідок поєднання відсутності апетиту з неутриманням їжі і/або рідини.

 

Спеціалісти Клініки Медітон в Кривому Розі допоможуть позбавитися нудоти та блювоти. Пропонується збір анамнезу, аналізи, УЗД – необхідні заходи для постановки правильного діагнозу, завдяки якому і може бути призначено ефективне лікування.

 

Уникайте самолікування небезпечними препаратами! Зверніться до фахівців Клініки Медітон за консультацієюУникайте самолікування небезпечними препаратами! Зверніться до фахівців Клініки Медітон за консультацієюЛікування нудоти та блювоти у Кривому Розі: терапевт, гастроентеролог, інфекціоніст, власна лабораторія, УЗД внутрішніх органів. Не треба шукати поради, як позбутися нудоти, не розуміючи причин. Слід звернутися за допомогою до фахівця, пройти обстеження та отримати призначення для початку лікування. Записатися на прийом: (098) 530-60-40!

 

Варто знати:

Гіркота в роті: основні причини

Дієти для лікування

УЗД в терапії

Поділитися