АдресаКонтакти
вул. Філатова, 10 (3-й поверх)
Телефон: (098) 530-60-40
пр. Поштовий, 52 (2-й поверх)
Телефон: (098) 530-60-40
Нудота і блювота: як позбутися симптомів і основного захворюванняНудота являє собою специфічний і вкрай некомфортний стан, що характеризується неприємними відчуттями в епігастральній ділянці і в роті. Часто нудота передує настанню блювоти. Нудоту супроводжує загальна слабкість, нездужання. Тому усіх цікавить, як позбутись тошноти швидко!
Основним симптомом нудоти є неприємне виснажливе відчуття в ротоглотці і гортаноглотці, стравоході і епігастральній ділянці – часто пацієнт відчуває можливе настання блювоти. Нудота супроводжується:
• Виділенням блювотних мас;
• Посиленою салівацією – виділенням слини;
• Підвищеною пітливістю (причому піт може бути холодним і липким);
• Зниженням температури рук і ніг, гіпотонією;
• Зниженням здатності до фокусування погляду;
• Диспное (задишкою) і тахікардією;
• Головним болем, запамороченням;
• Блідими шкірними покривами;
• Болем в області шлунка!
Чому нудить: основні причини нудоти і подальшої блювоти
Найбільш поширені причини нудоти і блювоти:
• Гастроентерит;
• Вплив лікарських препаратів;
• Вплив токсинів!
Основним джерелом нудоти і блювоти виступає подразнююча дія на блювотний центр за допомогою певних сигналів. Їх посилають шлунково-кишковий тракт, жовчовивідні шляхи, очеревина, вестибулярний апарат, глотка. Саме вони і провокують нудоту.
Якщо задуматися про те, чому нудить, варто розглядати різний генез!
• Нудота центрального генезу, або мозкова. Супроводжує травматичні ураження області голови, спостерігається під час гіпертонічного кризу, запальних захворювань головного мозку і мозкових оболонок, наявності новоутворень ЦНС. Мозкова нудота з'являється, як правило, раптово, після блювоти не настає полегшення, а нудота продовжує наростати;
• Нудота і блювота при отруєнні, – її також називають токсичною нудотою. З'являється внаслідок циркуляції в кров'яному руслі різних токсичних сполук. Спостерігається при отруєнні неякісними продуктами харчування та напоями, отруєнні грибами, недотриманні режиму дозування лікарських препаратів. Токсична нудота має місце і при печінковій недостатності внаслідок гострого або хронічного розладу печінкової діяльності і зниженні здатності печінки до детоксикації. Спостерігається при нирковій недостатності;
• Нудота, обумовлена патологією органів шлунково-кишкового тракту. Спостерігається при гастритах, виразковій хворобі шлунка і ДПК, дуоденітах, холецисто-панкреатитах, новоутвореннях шлунково-кишкового тракту;
• Окремо виділяють рухову нудоту. Вона обумовлюється дратівливим впливом на вестибулярний апарат, наприклад, при обертанні. Даний вид нудоти властивий при новоутвореннях головного мозку і патологіях, що зачіпають внутрішнє вухо;
• Виділяють і нудоту при вагітності. Вона може бути присутньою як в першому триместрі, так і на інших термінах вагітності, і обумовлена процесами гестозу;
• Психогенна нудота виступає супутником неврозів і неврозоподібних станів;Причини нудоти: отруєння, кишкові інфекції, тепловий удар• Кишкові інфекції практично у всіх випадках супроводжуються почуттям нудоти і блювотою. Вираженість і інтенсивність даних процесів залежить від ступеню вираженості інтоксикації, яку провокують продукти життєдіяльності хвороботворних мікроорганізмів. При ряді кишкових інфекцій можуть спостерігатися блювота з кров'ю і пронос з кров'ю. При даних симптомах необхідно проводити ретельну диференціальну діагностику гострої хірургічної патології живота та інших захворювань органів травлення;
• Найбільш часто зустрічається шлункова нудота. В даному випадку рецептори шлунково-кишкового тракту активуються внутрішніми метаболітами і токсичними продуктами, і, враховуючи високу збудливість блювотного центру, відбуваються антиперистальтичні скорочення, що й обумовлюють відчуття нудоти;
• Почуття нудоти супроводжує і тепловий удар. В цьому випадку додатково відчувається сухість шкіри і тотальна гіпертермія;
• Коли відбувається зниження секреторної функції щитовидної залози – гіпотиреоз, характер нудоти невиражений, але регулярний і постійний. Часом така нудота доводить пацієнта до знемоги. Ці відчуття можуть тривати від декількох годин до декількох діб. Паралельно знижується апетит, і без цього слабкий при гіпотиреозі!
Особливо небезпечна нудота і блювота у дитини. Симптоми наростають в дитячому віці стрімко, і, якщо до блювоти приєднується пронос, діти швидко втрачають рідину, і у них через короткий проміжок часу настає зневоднення. Також небезпечно і аспірування блювотних мас.
Процес діагностики нудоти не представляє будь-яких складнощів. Але в разі, коли нудота набуває характеру тривало поточного болісного для людини процесу, необхідно провести комплекс діагностичних заходів з метою верифікації діагнозу.
Початком обстеження пацієнта є збір і ретельний аналіз анамнестичних даних. З'ясовується давність виникнення даного явища, частота нападів нудоти, їх тривалість і вираженість, наявність або відсутність зв'язку з прийомами їжі. Необхідно також вивчити і проаналізувати анамнез життя з метою виявлення можливої спадкової патології, а також наявності захворювань системи органів травлення. При проведенні фізикального огляду пацієнта звертають увагу, чи тягне живіт при нудоті, вивчають стан порожнини рота, а також ретельно пальпують шийні лімфатичні вузли, констатуючи їх величину, консистенцію і ступінь рухливості.
Нудота у дітей і дорослих: до якого лікаря звернутися за допомогою
Враховуючи, що сама по собі нудота не є самостійним захворюванням, а виступає лише симптомом будь-якої загальної патології, вибір лікувальної тактики залежить від причини, що викликала нудоту. У разі виникнення підозри на будь-яку хворобу, ні в якому разі неприпустимо самолікування, так як в ряді випадків, з'ясувавши причину виниклої нудоти, буває необхідно негайно надати пацієнтові невідкладну першу медичну допомогу. І якщо в будь-якій ситуації іноді необхідно тільки промити шлунок, то в деяких випадках обов'язкова висококваліфікована допомога лікаря-професіонала.
Якщо проведена діагностика виявляє, що причина нудоти не пов'язана з патологією будь-якого конкретного органу і носить виключно ситуаційний тип (тепловий і сонячний удар, вживання за один прийом занадто великої кількості їжі та інше), необхідно усунути провокуючий нудоту фактор.
Для більш глибокої діагностики причин виникнення нудоти проводиться комплекс лабораторно-інструментальних діагностичних досліджень. Він включає лабораторне дослідження крові і сечі (в тому числі біохімічне дослідження крові), проведення УЗД органів черевної порожнини і нирок, МРТ головного мозку, КТ органів грудної клітини, аналізи крові на онкомаркери. За показаннями проводяться консультації лікарів – вузьких фахівців. Тільки за сукупністю клінічного аналізу отриманих результатів виставляється клінічний діагноз.
Лікування патологічних станів, що викликали нудоту, доцільно проводити в профільній клініці під динамічним наглядом лікарів відповідного профілю, при постійному моніторуванні показників внутрішнього середовища, спостерігаючи за станом пацієнта. Лише індивідуальний підхід в кожному конкретному клінічному випадку зможе забезпечити належний і стійкий ефект проведених лікувальних заходів.
Іноді при тривалій нудоті, що супроводжується блювотою, протягом досить невеликого проміжку часу можуть з'явитися явища патологічної дегідратації організму, що призводить до дисбалансу електролітів і наступаючої дисфункції кислотно-лужної рівноваги. Ці явища – наслідок поєднання відсутності апетиту з неутриманням їжі і/або рідини.
Уникайте самолікування небезпечними препаратами! Зверніться до фахівців Клініки Медітон за консультацією
Спеціалісти Клініки Медітон в Кривому Розі допоможуть позбавитися нудоти та блювоти. Пропонується збір анамнезу, аналізи, УЗД – необхідні заходи для постановки правильного діагнозу, завдяки якому і може бути призначено ефективне лікування.
Не допускаючи самолікування і не втрачаючи часу, коли стан погіршується, зверніться до лікаря, щоб уникнути більш складних наслідків. Записатися на прийом можна за номером (098) 530-60-40!
Варто знати: