Тепловий удар: основні симптоми і перша допомогаТепловий удар: основні симптоми і перша допомогаТепловий удар – прямий наслідок перегріву людського організму, з причини чого виникає погане самопочуття, а нерідко і серйозне погіршення стану з можливими подальшими наслідками. Слід правильно розуміти значення та відмінності теплового і сонячного удару: перша допомога, лікування у Кривому Розі наслідків та пов'язаних станів!

 

Тепловий і сонячний удар: визначення та відмінності

 

Під тепловим ударом розуміють той патологічний стан зі швидким розвитком, характерною особливістю якого є стрімке наростання патосимптоматики внаслідок дії оточуючих гіпертермічних умов.

 

Сонячний удар є прямим наслідком тривалої або інтенсивної, а частіше поєднаної дії сонячних променів на голову, яка належним чином не захищена від інсоляції.

 

Гіпертермальні умови навколишнього середовища призводять до того, що організм людини з плином певного часу стає нездатним до підтримки внутрішньої температурної константи. Наступаюче динамічне зниження адаптаційних до гіпертермії терморегуляційних механізмів може привести до значних патологічних явищ, серйозність яких вкрай небезпечно недооцінювати. Особливо небезпечні дані явища у осіб, які страждають хронічними хворобами серця і судин.

 

Причини теплового удару

 

При гіпертермальних умовах навколишнього середовища фізіологічно значно збільшується потовиділення. Випаровування поту з поверхні шкіри забезпечує природне охолодження організму. Але для реалізації даного регуляторного механізму необхідно надходження ззовні достатньої кількості рідини. Жаркі навколишні умови разом з нестачею рідини, що випивається, й призводять патофізіологічно до розвитку теплового удару.

 

Симптоми теплового удару


Клінічні ознаки сонячного і теплового ударів: як уникнути проблемиКлінічні ознаки сонячного і теплового ударів: як уникнути проблеми

Клінічними ознаками теплового удару є підвищення температури тіла до фебрильних значень, головний біль в поєднанні з запамороченням, в ряді випадків досить сильно вираженим, а також різка загальна слабкість. Практично у всіх випадках постраждалі відзначають в тій чи іншій мірі виражену нудоту. Особа, як правило, гіперемована, але в деяких випадках може відзначатися різка блідість шкірних покривів, пов'язана зі значним падінням артеріального тиску. Практично постійною ознакою виступає сухість шкірних покривів. Дихання прискорене, можливий розвиток як інспіраторної, так і експіраторної задишки (має значення наявність хронічної патології дихальної та серцево-судинної системи у потерпілого). Пацієнт може відзначати миготіння мушок перед очима, а також труднощі при спробі сфокусувати погляд. У важких випадках можлива дезорієнтація людини в часі і просторі, марення, сплутаність і навіть втрата свідомості!

 

У разі розвитку важкого теплового удару можливі мимовільне сечовипускання і дефекація. Спостережувані епілептиформні напади є наслідком різкого підвищення внутрішньочерепного тиску.

 

Клінічні прояви сонячного удару схожі з ознаками при тепловому ударі, але особливістю їх в цьому випадку є більш яскрава вираженість. Слід зазначити також, що сонячний удар найбільш характерний для осіб дитячого віку, що вимагає негайного надання екстреної медичної допомоги.

 

Перебіг теплового удару

 

Наростання патологічної симптоматики при тепловому ударі характеризується швидким прогресивним розвитком клінічних проявів. Увійшовши в стан теплового удару, вийти з нього організму людини самостійно не під силу. Патологічні симптоми, виникнувши, мають неухильну тенденцію до прогресування, причому у вкрай короткий проміжок часу.

 

Перша допомога при тепловому і сонячному ударі


Перша допомога при сонячному та тепловому ударі: поради лікарівПерша допомога при сонячному та тепловому ударі: поради лікарівЩо робити при тепловому ударі? Як правило, дані патологічні стани виникають і розвиваються в тих місцях, де в безпосередній близькості немає медичного працівника. Тому всі заходи з порятунку потерпілого починаються з надання долікарської допомоги. Необхідно негайно вжити заходів по охолодженню організму (звичайні класичні антипіретики в даній ситуації недієві) і відновленню необхідного об'єму рідини:
• Потерпілого необхідно перенести в тінь і дати йому випити достатню кількість звичайної прохолодної питної води;
• Для попередження аспірування прийнятої рідини, а також при появі можливих блювотних мас, голову потерпілого слід повернути набік;
• До шкіри голови в лобовій і потиличній області прикласти охолоджуючі пов'язки, які потрібно часто міняти;
• Необхідно розстебнути або зняти стискаючий одяг, тим самим забезпечивши вільну екскурсію грудної клітини і полегшивши дихання;
• Показано використання гіпотермічного пакету, що входить до складу стандартної автомобільної аптечки;
• Паралельно з проведенням заходів долікарської допомоги слід викликати бригаду швидкої медичної допомоги, а при неможливості – виконати необхідні дії з доставки потерпілого до найближчого лікувального закладу!

 

Надання допомоги при тепловому ударі на лікарському етапі

 

Як правило, в переважній кількості випадків госпіталізація потерпілого представляється доцільною. При апное, а також серйозних порушеннях діяльності серцево-судинної системи проводяться заходи інтенсивної терапії та реанімації. Для гіпотермії і корекції ОЦК внутрішньовенно вводиться охолоджений фізіологічний розчин і поляризуюча суміш. З метою виявлення можливого розвитку неврологічних порушень проводяться інструментальні дослідження – КТ і МРТ. Для моніторування роботи серця електрокардіографічне дослідження проводиться в динаміці разом з фіксацією показників артеріального тиску. При виявленні будь-якої додаткової ізольованої патологічної симптоматики проводяться консультації вузьких фахівців.

 

Профілактика теплового удару

 

• Щоб запобігти розвитку теплового удару на робочому місці, необхідна коректна регуляція режимів температури та вологості всередині робочих приміщень, а також постійне їх вентилювання, що сприяє заміні застояного повітря;
• При знаходженні на відкритих просторах в жарку пору року слід користуватися сонцезахисними парасольками та навісами;
• Голову рекомендується прикрити панамою світлих тонів з натуральних матеріалів, що добре пропускають повітря. Те ж стосується й одягу – легкий, з натуральних тканин, з хорошою повітропропускною здатністю, світлих відтінків;
• У всіх випадках можливої гіпертермії необхідно дотримуватися фізіологічного питного режиму!

 

Профілактика теплового і сонячного ударів: як бути здоровимПрофілактика теплового і сонячного ударів: як бути здоровимУ разі погіршення загального стану в стандартних умовах або при підвищенні температури зовнішнього середовища в літній період, при необхідності консультації фахівця медицини або в момент появи перших симптомів теплового і сонячного удару, а також, якщо ви вирішили отримати рекомендації щодо заходів профілактики, звертайтеся в Клініку Медітон у Кривому Розі. Наші лікарі допоможуть коректно визначити стан пацієнта, діагностувати тимчасову проблему або поточне захворювання, і надати належну допомогу на високопрофесійному рівні!

 

Допоміжна інформація:

Загострення захворювань влітку. Обережно – спека!

Сонячний опік: перша допомога

Консультація терапевта медичного центру

Поділитися