Метеозалежність – реакція людини на зміни погодиМетеозалежність – реакція людини на зміни погодиДаний стан говорить про надчутливість макроорганізму до раптових змін погоди. Причини і прояви метеозалежності вкрай різноманітні. Це і порушення функціонування будь-якого органу ізольовано або системи органів, і дисфункціональний стан на рівні організму людини в цілому!

 

Що являє собою метеозалежність

 

В даний час багато людей схильні пов'язувати погане самопочуття зі змінами погодних умов. Найчастіше це представниці слабкої статі, які нерідко переконують себе в погіршенні здоров'я після вивчення прогнозу погоди. Але не тільки сила самопереконання грає роль, але і дійсна причетність магнітних бур і різкої зміни погоди, так як люди дійсно починають відзначати погіршення загального стану, що відмічається головними болями, болем в ногах і області попереку, відчуттям того, що крутить суглоби.

 

Певні погодні умови здатні значною мірою впливати на стан здоров'я. Системи нейро-гуморальної регуляції організму людини чутливі навіть до самих незначних змін кліматичних умов. І з самого раннього дитинства кожен з нас може відзначити гарний, бадьорий, активний настрій в сонячну, ясну погоду, тоді як в дощ і похмурий день виникає бажання відпочити, додатково поспати.

 

Таким чином, можна зробити висновки, що метеозалежність є природною відповіддю макроорганізму на те що відбуваються в зовнішньому середовищі, погодні зміни.

 

Слід також зазначити, що прояви метеозалежності більш виражені у людей з різними хронічними захворюваннями.

 

Чому розвивається реакція на погоду


У кого і чому проявляється метеозалежність, що означає даний станУ кого і чому проявляється метеозалежність, що означає даний стан

Стан організму людини, коли є виражена реакція на погоду, вчені пов'язують зі стрімкою урбанізацією і наростаючим прогресом цивілізації взагалі. І тут причинами метеозалежності виступають порушення нормального режиму праці і відпочинку, сну і неспання. Розвиток науково-технічного прогресу є однією з найбільш важливих причин, так як присутня втрата зв'язку з природою, погіршення або серйозна зміна адаптаційних процесів!

 

Всі люди по-різному реагують на мінливі погодні умови. Чутливість до погоди найбільш характерна для новонароджених, а також осіб похилого та старечого віку. Вікова реакція на погоду пояснюється підвищеною вразливістю зазначених вікових груп до будь-яких змін зовнішнього середовища.

 

Типи погодних умов, що впливають на людський організм

 

Виділяють ряд основних природних факторів, зміни яких можуть істотно вплинути на стан здоров'я метеочутливих людей:
• Значні зміни температури навколишнього повітря;
• Істотне підвищення вологості за невеликий відрізок часу;
• Раптова зміна сонячної активності;
• Фізичне та хімічне забруднення навколишнього повітряного середовища;
• Підвищена геомагнітна активність;
• Зниження кисневої концентрації у вдихуваному повітрі;
• Стан погоди, коли протягом відносно нетривалого часу атмосферний тиск коливається в ту чи іншу сторону.


Причинами метеозалежності в ряді випадків може виступити стрес. Жінки в клімактеричному періоді також відзначають надчутливість до змін погоди. Схильні до неї і підлітки в період статевого дозрівання. Багато вчених разом з іншими причинами називають і фактор спадковості. У осіб з наявністю хронічних захворювань зміни самопочуття найбільш характерні напередодні змін температури навколишнього середовища. Страждають вони також і перед випаданням атмосферних опадів.


Метеозалежність регулюється геофакторами і родом занять людиниМетеозалежність регулюється геофакторами і родом занять людини

В результаті проведених досліджень встановлено, що метеозалежність більш характерна для населення мегаполісів, імунні сили якого ослаблені несприятливим впливом забрудненого зовнішнього середовища, а також оточуючими технократичними впливами, що втручаються в повсякденне життя. Сільське населення, що зберегло більш тісний контакт з чистою природою, має, як наслідок, більш розвинені захисні імунні сили організму, тому погодні зміни жителями сіл переносяться в більшості випадків значно простіше.

 

Внаслідок зосередження об'єктів промислового виробництва у великих містах спостерігається підвищений вміст важких іонів в навколишньому повітрі, що перешкоджають нормальному проходженню сонячного світла, життєво необхідного всім. Порушується і нормальний вологообмін. Саме тому у великих містах жарку пору року переносить їх жителями набагато складніше, і це загрожує більш частим розвитком серйозних захворювань.

 

Раптові катаклізми природи досить часто є причинами погіршення стану людей, що мають серцево-судинну патологію. В них можуть раптово розвиватися напади нестабільної стенокардії та інфаркт міокарда, гострі порушення мозкового кровообігу за типом ішемічного і геморагічного інсульту. Особи з вегетативною нестійкістю можуть бути схильні до раптової непритомності. У вагітних жінок несподівані різкі погодні зміни можуть викликати передчасну родову діяльність. Значні коливання температури навколишнього повітря небезпечні розвитком різних алергічних реакцій, в тому числі реакцій негайного типу, що вимагають екстреної медичної допомоги. Збільшується ризик розвитку нападу бронхіальної астми і навіть настання астматичного статусу.


Зростання вологості атмосферного повітря негативно впливає на функціонування опорно-рухового апарату, а також значно збільшує ризик захворювання простудою, бронхітами, пневмоніями та іншими хворобами запального генезу.


Вплив різких змін погодних умов на тонус і загальний стан людиниВплив різких змін погодних умов на тонус і загальний стан людини

У випадках, коли раптово і істотно протягом досить нетривалого часу коливається атмосферний тиск, створюються умови для порушення функціонування міокардіоцитів і, як наслідок, серцевої діяльності. Страждає судинний тонус, починаючи з магістральних судин і закінчуючи артеріолами і венулами. Утруднюється робота органів дихання, а при наявності патології з їх боку можуть спостерігатися задишка і ознаки кисневого голодування.

 

При випаданні атмосферних опадів у вигляді туману, а також при сильному вітрі можна спостерігати скарги пацієнтів на безсоння, невмотивовану тривожність.

 

Посилення геомагнітної активності негативно позначається на функціонуванні серцево-судинної системи, центральної і периферичної нервової системи, органів системи дихання. Люди, у яких є патологія зазначених систем органів, як правило, високометеозалежні.

 

Симптоми метеозалежності


З боку серцево-судинної системи:
• Тахі- або брадикардія;
• Загрудинні болі, можливе поширення в ліве плече, ліву лопатку, ліву руку;
• Відчуття нестачі повітря на вдиху;
• Тахіпное;
• Різні види аритмії.


Симптоми метеозалежності: тиск, головний біль, шум у вухахСимптоми метеозалежності: тиск, головний біль, шум у вухах

Зі сторони центральної нервової системи:
• Мігрень і мігренеподібні стани;
• Відчуття шуму у вухах;
Запаморочення з можливим приєднанням атаксії;
• Миготіння "мушок".

 

Астено-невротичні симптоми:
• Апатія;
• Підвищена дратівливість;
• Зниження працездатності;
Підвищена стомлюваність;
• Гіпо- або гіпертонічні стани з їх можливим чергуванням.


Розрізняють і змішані симптоми, які характеризуються прискореним серцебиттям, дратівливістю на межі агресивності, підвищеним почуттям втоми, відчуттям нестачі повітря і прискореним диханням, зниженням загального потенціалу продуктивності!

 

Методи лікування метеозалежності Кривому Розі

 

Як давно і добре відомо, будь-яку хворобу легше попередити, ніж лікувати. Тому провідну роль в боротьбі з метеозалежністю відводять профілактиці цієї недуги. Необхідно регулярно, в будь-яку погоду гуляти, бажано в зоні зелених насаджень і достатнім проникненням сонячного світла. При цьому слід домогтися того, щоб співвідношення вологи, світла і кисню було оптимальним.

 

З огляду на те, що подолати метеозалежність надзвичайно складно, підхід до вирішення даної проблеми повинен бути комплексним. Спочатку потрібно боротися з причиною, а не зі слідством. Основні сили потрібно направити на лікування тієї патології, яка обумовлює розвиток метеозалежності. Одночасно з цим слід постійно бути в курсі метеоновин з тією метою, щоб своєчасно підготуватися до можливої зміни погоди як в плані прийому призначених лікарем фармакологічних препаратів, так і задля створення собі заздалегідь комфортних побутових умов.

 

При зміні погодних умов необхідно частіше, ніж зазвичай, стежити за показниками артеріального тиску. У цей період можлива зміна дозувань і кратності прийому гіпотензивних засобів (що заздалегідь обов'язково має бути погоджено з лікарем). Особам, що страждають на бронхіальну астму, необхідно мати в прямій доступності засоби невідкладної допомоги, наприклад, інгаляційний лікарський препарат, заздалегідь призначений лікарем. Особам, схильним до гіпотонії, напередодні зміни погоди доцільно мати під рукою вазотонізуючі фармакологічні засоби.

 

Діагностика та лікування метеозалежності в Кривому РозіДіагностика та лікування метеозалежності в Кривому РозіУ разі небезпеки виникнення природних катаклізмів вкрай доцільною представляється відмова від запланованих поїздок в відмінну від звичної кліматичну зону. Якщо ж відмова від даної поїздки з яких-небудь причин неможлива, слід заздалегідь проконсультуватися з лікарем про заходи превентивної профілактики, а також про медикаментозну терапію в разі настання погіршення стану. Необхідно мати з собою медикаментозні засоби для невідкладної медичної допомоги!

 

Допоміжна інформація:

Як боротися з авітамінозом

Як поліпшити захисну функцію організму

Сезонне загострення захворювань

Поділитися