
Судоми і спазми: лікування судомного синдрому в Клініці Медітон
- 14 березня 2018
Чому виникають судоми і як їх лікуватиСудоми – мимовільні скорочення м'язових волокон, що носять нападоподібний характер. Характерно раптове виникнення судом, їх відносно недовга тривалість за часом і мимовільне припинення.
Нерідко судоми виникають повторно, через деякий час. Для судомного нападу характерно виникнення виражених больових відчуттів. При судомах ніг найчастіше відбувається мимовільне скорочення литкових м'язів, причому зводити ноги судомою може як вночі, так і в денний час, але все ж з переважанням частоти в нічний час доби.
Як з'являються судоми, види і симптоми спазмів
Люди молодого віку відзначають появу у них судом в значно меншій кількості випадків в порівнянні з літніми пацієнтами і дітьми. При вже зазначеному переважанні по частоті судом в литкових м'язах, їм схильні також м'язові групи стегон, спини, шиї, абдомінальної групи. Можливо залучення в процес мимовільного скорочення як будь-якої однієї м'язи, так і групи м'язових тканин.
Епізодичні, або, інакше називаючи, випадкові судоми іменуються спазмами. Їх поява може бути пов'язана з несподіваними подразниками ззовні. Також подібні спастичні процеси характерні у людей, що зловживають алкогольними напоями.
Тонічною судомою називається стан, коли м'язове волокно раптово напружується. Тривалість такого стану зазвичай невелика, а ось виникаючий при цьому больовий синдром носить досить виражений характер. Поява судом даного виду досить часто спостерігається у людей, які подолали пішки велику відстань, а також при тривалому плаванні, причому у здорових людей.
Раптовий спазм м'язового кільця голосової щілини може виникнути несподівано як відповідь на виражений різкий нюховий подразник, вдихання парів токсичних сполук. Такий стан небезпечний тим, що у великій кількості випадків може привести до припинення природного дихання.
Спастичне скорочення м'язового шару стінок кровоносних судин неминуче призводить до порушення трофіки і, як наслідок, до пригнічення функції тканин, що живляться даними судинами. Велику небезпеку становить порушення харчування таких життєво важливих органів, як серцевий м'яз і головний мозок.
Як правило, судоми виступають лише одним із симптомів основного захворювання. Тому причини судом (чому судоми турбують конкретну людину) може діагностувати тільки лікар. Наприклад, судоми при епілепсії носять практично генералізований характер, і причина їх не викликає сумніву (з урахуванням встановленого анамнезу). Однак саме подібний тип судом характерний і для ряду інших захворювань, які не мають до епілепсії ніякого відношення. Все це вказує на необхідність прийняття саме лікарського рішення в кожному конкретному клінічному випадку.
Причини судом
Основні причини судом і спазмівПричини виникнення судом численні і різноманітні. Так, провідну роль у виникненні нічних судом грає патологічний психофізіологічний комплекс, що включає в себе порушений (знижений) кровообіг поряд з факторами стресу. Люди, робота яких пов'язана з виконанням виробничих завдань в стоячому положенні, схильні до судом значно частіше. Також судоми можуть виступати як зовнішні прояви захворювань центральної і периферичної нервової системи, токсичних уражень організму в цілому, рідше – при моноорганних токсичних впливах. Можуть спостерігатися судоми і при виниклому порушенні збалансованої роботи залоз внутрішньої секреції, травмах (в тому числі ніг з подальшими судомними скороченнями литкових м'язів), при неправильно підібраних фізичних навантаженнях, переохолодженнях і застудах, гіповітамінозах (дефіциті вітамінів), зневодненні організму, причому як аліментарному, так і скупченні рідини у вигляді набряків.
Чому з'являються судоми у дітей
Виникнення судом в дитячому віці обумовлено анатомо-фізіологічною (нормальною) тимчасовою недорозвиненістю центральної нервової системи і периферичної нейрональної тканини. Також у малюків ще не сформовані в повній мірі механізми гальмування. Необхідно враховувати і те, що на ймовірність появи судом в період новонародженості і в період до одного року величезний вплив роблять несприятливі фактори пренатального періоду, а також ускладнений процес пологів і несприятливий неонатальний відрізок життя. Перенесений майбутньою мамою в період вагітності гістоз, знаходження її в несприятливій екологічній обстановці, хронічні захворювання створюють підвищений імовірнісний фон розвитку у дитини судом. Родові травми, асфіксія плода під час пологів, аспірація навколоплідних вод в подальшому може бути чревата розвитком судомних станів. Спостерігаються у дітей судоми і після проведених вакцинацій на відносно благополучному загальному тлі здоров'я.
Діагностика та лікування судом в Кривому Розі
Лікування судомного синдрому в Кривому Розі
Лікування судом необхідно почати з встановлення та усунення провокуючого судомного фактора. Якщо судоми є проявом загального захворювання, то спочатку проводиться терапія причини, а усунення судом є вже боротьбою зі слідством. При найбільш частих судомах ніг первинно комплекс заходів повинен бути спрямований на усунення несприятливих факторів впливу, усунення порушень сну, так як саме тільки лікування ніг не призведе до очікуваного стійкого результату.
У всіх випадках лікування судом тільки лікар зможе встановити причину їх виникнення, провести необхідні діагностичні заходи, і на підставі отриманих результатів призначити правильний і повний курс лікувально-відновлювальних заходів!