Весняне загострення хронічних захворюваньВесняне загострення хронічних захворюваньЦілий ряд захворювань з хронічним перебігом мають властивість загострюватися навесні, в результаті з'являються характерні симптоми, погіршується загальний стан, хвороба може прогресувати і навіть призводити до розвитку ускладнень. І якщо загострюються хронічні захворювання в осінньо-весняний період, то гострі форми можуть з'являтися в цей період, а потім набувати хронічного перебігу, знову ж таки з сезонним загостренням. Які захворювання загострюються навесні та восени, чи можна цьому якось перешкоджати, і як правильно проводити профілактику загострень?

 

Чому відбувається загострення захворювань?

 

Однозначної відповіді на питання про те, чому відбувається загострення деяких захворювань, немає. Існує безліч теорій, що пояснюють цей факт, і серед найбільш значущих факторів слід назвати:
1. Стресорні реакції. Вважається, що навесні і восени відбувається деяка перебудова в організмі, яка схожа за своїми властивостями зі стресом і полягає у підвищенні рівня глюкокортикоїдних гормонів, у зв'язку з чим відбувається виражене зниження імунітету і опірності організму.
2. Порушення нейрогуморальної регуляції. Всі процеси, які відбуваються в нашому організмі, визначаються нервовою регуляцією і регулюються гормонами залоз внутрішньої секреції (щитовидної, надниркових, підшлункової залози, статевих залоз і так далі). Навесні і восени відбувається зміна гормонального фону і процесів в центральній нервовій системі, в зв'язку з чим загострюються і психічні захворювання, і хвороби внутрішніх органів.
3. Метаболічні зміни в весняно-осінній період часто пов'язують з нестачею вітамінів і мікроелементів. Зміна раціону харчування взимку призводить до того, що на її кінець організм виявляється в деякій мірі виснажений, і це сприяє активації патологічних процесів.

 

Не виключено, що в розвитку хвороб і загостренні хронічної патології саме навесні і восени грають роль всі ці фактори одночасно. Стійкий і здоровий організм може протистояти таким впливам, а ось хворий і ослаблений (після перенесеної інфекції, наприклад) не може. Крім того, в розвитку і загостренні кожної з хвороб грають роль свої фактори, наприклад, неправильне харчування або спадковість, але більш виражений перебіг захворювань саме навесні і восени пояснюється перерахованими вище факторами.

 

Вегето-судинна дистонія: весняне загострення


Весняне загострення захворювань: тиск, запаморочення, слабкістьВесняне загострення захворювань: тиск, запаморочення, слабкість

Найбільш часто навесні і восени спостерігається загострення саме тих захворювань, які в найбільшій мірі залежать від нервової системи. Йдеться практично про всю неврологічну патологію, але, насамперед, про вегето-судинну дистонію.

 

Порушення нервової регуляції судинного тонусу у поєднанні з постійними змінами погоди і перепадами атмосферного тиску призводять до появи характерних ознак захворювання: виражених коливань артеріального тиску, появи запаморочення, загальної слабкості, нездужання. У таких випадках дуже важливо обстежитися з метою виявлення серйозної органічної патології, наприклад, ендокринних захворювань, а також з метою диференціальної діагностики вегето-судинної дистонії і артеріальної гіпертензії. У лікуванні непогані результати демонструє психотерапія, прийом седативних і метаболічних препаратів.

 

Порушення гормонального фону

 

Навесні і восени спостерігається зміна гормонального фону, що пов'язано, перш за все, зі зміною синтезу статевих гормонів і гормонів стресу. Але в той же час може спостерігатися зміна і роботи щитовидної залози, і синтез гормонів підшлункової залози.

 

При наявності гормональних змін в організмі або появі перших симптомів слід звернутися до лікаря з метою обстеження і периферичних ендокринних залоз, і регулярної системи (гіпоталамус-гіпофіз), оскільки поява серйозних гормональних збоїв може бути спровокована незначними сезонними змінами, а порушення загального гормонального фону загрожує серйозними і навіть незворотними змінами з боку внутрішніх органів.

 

Хвороби шлунково-кишкового тракту


Загострення хронічних захворювань ШКТЗагострення хронічних захворювань ШКТ

Найбільш класичним прикладом захворювання, яке загострюється у весняно-зимовий період, є виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки. Принаймні, саме це захворювання часто наводиться як приклад, коли мова йде про регулярні сезонні загострення.

 

Останнім часом у зв'язку з появою потужних лікарських препаратів (інгібіторів протонної помпи) така закономірність виявляється більш згладженою, але варто мати на увазі, що вона характерна не тільки для виразкової хвороби, але і для гастриту, дуоденіту, панкреатиту, холециститу та іншої гастроінтестинальної патології. Особливо яскраво ця закономірність виражена при відсутності лікування, а її появу пов'язують з підвищенням в крові стероїдних гормонів та зменшення захисних властивостей слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки, а також порушенням місцевої гормональної регуляції між шлунком, підшлунковою залозою та жовчовивідною системою.

 

При наявності симптомів з боку шлунково-кишкового тракту необхідно пройти відповідне обстеження з метою постановки правильного діагнозу, пройти курс ефективної терапії і приймати препарати або проходити санаторно-курортне лікування в сезон передбачуваного загострення.

 

Алергічні реакції

 

Особливо часто алергічні реакції проявляються і загострюються навесні. З одного боку, це пов'язують з рясним цвітінням трав, кущів і дерев навесні, з іншого – з гормональними збоями і деяким зниженням імунітету, внаслідок чого розвиваються патологічні реакції у вигляді надлишкової імунної відповіді на окремі антигени з пошкодженням власних тканин.

 

Характерно те, що алергічні реакції навесні і восени можуть не тільки загострюватися, але і прогресувати (симптоми стають більш вираженими, або виникає алергія на додаткові речовини, які раніше нормально переносилися). Саме тому перед сезоном алергії необхідно починати приймати препарати, які мають антиалергічну дію, якщо ви знаєте, що з алергією все одно доведеться зіткнутися. З іншого боку, якщо спостерігається алергія на цвітіння, то кращим рішенням є виїзд зі звичною території в більш північні регіони з менш рясним цвітінням, це допомагає краще перенести захворювання і попередити його прогресування.

 

Лікування алергії ні в якому разі не проводиться навесні (у цей період необхідно застосовувати препарати, які зменшують вираженість симптомів), а ось впливати на причину розвитку хвороби (проводити специфічну імунну терапію) потрібно поза сезону загострення.

 

Психічні розлади: весняне загострення


Психічні розлади, роздратування, загострення захворювань шкіриПсихічні розлади, роздратування, загострення захворювань шкіриЩе одна група захворювань, для яких характерне сезонне загострення – це психічні розлади, причому вони характеризуються як зворотньою появою симптомів на фоні попереднього благополуччя, так і посиленням проявів, якщо захворювання протікає безперервно. Такі явища пов'язують із змінами роботи центральної нервової системи на тлі стресорних реакцій і зміни гормонального фону. Як правило, вирішенням проблеми є більш потужна терапія, яка проводиться у весняний час і восени.

 

Хвороби шкіри навесні

 

Практично всі патологічні зміни на шкірі стають більш вираженими у весняно-осінній період, це стосується як хвороб шкіри, в тому числі псоріазу і нейродерміту, так і захворювань алергічного генезу (атопічний дерматит) і системних захворювань, які супроводжуються змінами на шкірі.

 

Загострення шкірних захворювань багато в чому пов'язано з пригніченням імунітету та дією на шкіру негативних факторів саме навесні (посилюється після зими ультрафіолетове опромінення, алергени).

 

Весняне загострення урологічних захворювань


Серед урологічної патології у весняний час найчастіше спостерігаються гострі інфекційно-запальні захворювання та загострення хронічної патології, що пов'язана з переохолодженням в умовах перепадів температур і загального пригнічення імунітету. Спостерігається розвиток циститу, простатиту або загострення хронічних форм інфекції, у жінок нерідко загострюється і пієлонефрит.

 

Як боротися з весняними загостреннями захворювань


Якщо ви страждаєте від тих захворювань, які мають схильність до сезонних загострень, або вперше помітили появу тих чи інших симптомів навесні або восени, не варто пов'язувати їх виключно з явищами гіповітамінозу. Необхідно регулярно проходити обстеження, і краще звернутися до лікаря саме навесні, оскільки в такому випадку можна пройти курс превентивного лікування або оздоровлення для попередження загострення або з метою забезпечення його більш легкого характеру.

 

Лікування завжди повинно ґрунтуватися на причинах розвитку хвороби і тих факторах, які лежать в основі весняного загострення, призначатися виключно лікарем і тільки після обстеження. Не варто намагатися лікуватися народними засобами, оскільки від такої терапії може стати тільки гірше. Краще звернутися до кваліфікованих фахівців і не ризикувати власним здоров'ям!


Як боротися із загостреннями весною та восениЯк боротися із загостреннями весною та восени

Загострення захворювань восени та навесні: лікування у Кривому Розі, Клініка Медітон! Наша команда готова надати допомогу: прийом терапевта та алерголога, консультація інфекціоніста та невролога, дерматолога та трихолога, уролога та гінеколога. Запис за телефоном (098) 530-60-40!

 

Важливе по темі:

Прийом терапевта

Прийом інфекціоніста

Консультація алерголога

Поділитися