
Небезпека родимок. Консультація провідного фахівця Клініки Медітон
- 26 січня 2015
Родимки можуть бути небезпечнимиЯк відомо, родимки можуть перероджуватися в одну з найбільш злоякісних пухлин – меланому. У зв'язку з пізньою діагностикою в Україні помирає майже 95 зі 100 осіб з подібним діагнозом. А в США, де люди обізнані про перші ознаки переродження родимок, і своєчасно звертаються за допомогою, до 95 із 100 залишаються живими і здоровими. Клініка Медітон пропонує підвищити увагу до проблеми: оцінка новоутворень, діагностика родимок, перевірка та видалення небезпечних родимок у Кривому Розі, біопсія та гістологія біоматеріалів!
Сонце і травматизація родимок протипоказані
Родимка (від латинського "невус") – це пігментне новоутворення коричневого або темно-коричневого кольору, яке складається з клітин-меланоцитів. У кожної родимки свій життєвий цикл. Найчастіше вона з'являється як невелика плоска крапочка, а потім може підніматися над рівнем шкіри. На відміну від родимих плям, невусів при народженні людини на тілі немає, вони з'являються протягом усього життя. І пов'язано це зі спадковістю, гормональною перебудовою організму. Проте найпотужнішим стимулом є зовнішні фактори впливу на шкіру – ультрафіолет і травматизація. Сонячний опіки, надмірне захоплення природною засмагою або солярієм, можуть привести не лише до появи родимок, але і їх злоякісного переродження. У групі ризику люди зі світлим і рудим волоссям, блакитними і зеленими очима, що мають веснянки, у яких в дитинстві було три і більше сонячних опіки. Ризикують і ті, родичам яких була діагностована меланома, а також, у кого є диспластичні невуси, тобто, родимки, зовні схожі на яєчню. У центрі – темніші, по периферії – світліші. Вони мають високу схильність до переродження і вимагають більш пильної уваги лікаря. Тому найголовніше, щоб родимка протягом життя не змінювала свій зовнішній вигляд і структуру.
Втім, якщо ви помітили асиметрію, нерівний край, зміну забарвлення, збільшення розміру або кровоточивість, це означає, що родимка стала неблагополучною, – каже лікар-дерматолог Клініки Медітон Ганна Ротарь. Чим більше таких ознак, тим вище ймовірність того, що з цією родимкою не все гаразд. Якщо вчасно не втрутитися в ситуацію, родимка може стати причиною виникнення серйозного захворювання – меланоми. Це найбільш злоякісна пухлина, що розвивається з клітин-меланоцитів, які виробляють пігмент меланін. Меланома відрізняється швидкими темпами росту і метастазуванням злоякісних клітин по всьому організму. У підсумку, відбувається ураження багатьох органів і систем, що веде до порушення функцій і загибелі людини.
Дерматоскопія – сучасна діагностика родимок в Кривому Розі
Дерматоскопія в Кривому Розі
Запобігти розвитку смертельного захворювання сьогодні допомагає сучасна діагностика, а також видалення зміненої родимки – якщо вона вчасно висічена, подальшого розвитку хвороби не буде. Що роблять для цього в Клініці Медітон? Спочатку лікар проводить огляд, потім, при необхідності – дерматоскопію і, в залежності від діагнозу, рекомендує спостереження або видалення, – консультує Ганна Миколаївна. Спочатку використовується звичайний дерматоскоп. Суть дослідження з його допомогою полягає в наступному. До родимки наближають невелику камеру, яка просвічує її спеціальними безпечними променями на кілька мікрон вглиб, фотографує і передає зображення на екран монітора комп'ютера. Дана методика дозволяє лікарю, проаналізувавши дані, зробити висновок щодо ступеню ризику переродження родимки і дати рекомендації про тактику спостереження або методів лікування.
Метод дозволяє, не травмуючи новоутворення, визначити особливості меж, розташування пігменту та зафіксувати існуючий стан родимки, щоб мати можливість порівняти зміни, які відбулися за певний час. Якщо необхідно більш глибоке дослідження, серйозне візуальне збільшення для вивчення характеру новоутворення, застосовується новий цифровий дерматоскоп FotoFinder medicam 1000s. Зверніть увагу, нижче ми прикріпили відео дерматоскопії!
Дерматоскопія FotoFinder: вивчення родимки на відео
Підозрілі родимки підлягають видаленню
Лікарі одностайні в тому, що всі новоутворення, що володіють ознаками переродження, або постійно травмуються, потребують видалення. Як правило, родимки видаляють амбулаторно під місцевою анестезією хірургічним шляхом або високочастотними радіохвилями, – говорить Ганна Ротарь. Дуже важливо, щоб сама родимка збереглася цілком, адже для встановлення остаточного діагнозу обов'язковий її гістологічний аналіз. Тому рекомендується ні в якому разі не позбавлятися від неї шляхом заморожування або випалювання лазером. Адже при такому віддаленні не залишається тканини родимки, яку можна відправити на аналіз і встановити точний діагноз, це не представляється можливим. Видалення небезпечної родимки у Кривому Розі ми проводимо у нашому дерматологічному центрі, у філіях на Поштовому та Філатова. Важливо довірити подібну процедуру професіоналу – лікарю дерматоонкологу, дерматохірургу, і в жодному разі не намагатись впливати на новоутворення самостійно!
При видаленні доброякісних утворень, ми, як правило, використовуємо радіохвильовий апарат. Шкіра при цьому не нагрівається і зменшується ризик виникнення рубців. Це дуже важливо, якщо мова йде про відкриті ділянки шкіри, наприклад, обличчя. Решта тканини проморожується кріодеструктором, щоб запобігти рецидиву. Апарат дозволяє не на око, а точно проморозити шкіру.
Слід також пам'ятати: якщо у вас на тілі трохи родимок і немає факторів ризику, до лікаря можна звертатися тільки у разі їх змін. Але якщо ви належите до групи ризику, володіючи більше 100 родимками, також на тілі є більш 3 родимок, діаметром понад 5 мм, вроджений пігментний невус або диспластичесмкий невус, тоді вам необхідно відвідувати лікаря-дерматолога раз на півроку. Крім того, не забувайте, безпечно перебувати на сонці в нашій смузі до 11.00 або після 16.00, – рекомендує Ганна Ротарь.
Самостійний огляд родимокПам'ятайте: сонцезахисні креми захистять лише від засмаги, але не знизять ризик розвитку меланоми. Захищайте шкіру вдень від сонця бавовняним або лляним одягом, особливо у дітей. Не заклеюйте родимки пластиром, що створить термічний ефект і може нашкодити їм. Уникайте прямих променів сонця при наявності родимих плям або великої кількості родимок. Оглядайте себе і своїх дітей з метою виявлення нових або мінливих родимок не рідше одного разу на місяць.
Важливі посилання:
Відділення Дерматології Клініки Медітон