Антибіотики: класифікація, користь та шкодаАнтибіотики: класифікація, користь та шкодаСтійкість до антибіотиків можна вважати одним із найбільш серйозних ризиків для життя людини з часів їх відкриття та початку застосування. Тому важливо розуміти, як приймати ці препарати, і який вплив мають антибіотики на організм людини. На всі запитання дадуть відповідь лікарі медичного центру Клініка Медітон у Кривому Розі: консультація інфекціоніста, терапевта, педіатра та інших фахівців!

 

Антибіотики – це медичні препарати з антибактеріальною дією, які широко застосовуються для лікування інфекцій. Сьогодні поняття стійкості до антибіотиків набуло статусу серйозної проблеми, адже зниження їх ефективності має прямий зв'язок із лікуванням сальмонельозу, пневмонії, туберкульозу та низки інфекцій сечостатевих шляхів, травного тракту. Стійкість до антибіотиків у людини – неправильне поняття, адже розвивається резистентність до антибіотиків у бактерій. І саме безконтрольний прийом подібних препаратів призводить до стійкості, адаптації, мінімальної реакції на антибіотик або повної її відсутності, що робить лікування неефективним, значно збільшує курс та його вартість. Важливо розуміти, що самостійне лікування в домашніх умовах та безконтрольний прийом антибактеріальних засобів змиває межу між знищенням або зупиненням розмноження бактерій із груп небезпечних та корисних. Антибіотики вбивають усі мікроорганізми, або значно знижують їхню кількість, чим часто порушують баланс і можуть призвести до дисбактеріозів з відповідними наслідками!

 

Антибіотики та класифікація препаратів

 

Насамперед, це ліки для боротьби з бактеріальними інфекціями. Сьогодні відомо дві групи препаратів – це антибіотики широкого спектру дії з прямим впливом на численні мікроорганізми, та вузького спектру дії для точкового лікування, знищення бактерій конкретного виду!

 

За механізмом впливу антибіотики бактеріостатичні – зупиняють ріст бактерій та їх активне розмноження, а також бактерицидні антибіотики – які вбивають мікробні клітини.

 

Такі прості факти в черговий раз говорять про неможливість самостійного придбання ліків та безконтрольного їхнього прийому. Для призначення антибактеріальної терапії антибіотиками необхідний збір анамнезу, отримання результатів лабораторної діагностики та інструментального обстеження, ідентифікація захворювання та його причин. Тільки в цьому випадку лікар призначає антибіотик для боротьби з інфекцією, саме конкретний препарат, дія якого спрямована на знищення певної інфекції!

 

Як діють антибіотики, як впливають на організм людиниЯк діють антибіотики, як впливають на організм людиниЯкщо розглядати класифікацію глибше, потрібна додаткова інформація:
• Класифікація антибіотиків за способами виробництва та отримання – біологічний синтез, хімічний синтез та біосинтез із хімічними модифікаціями:
• Класифікація антибіотиків за хімічною структурою та групами: аміноглікозиди, поліпептиди, полієни, рифаміцини, лінкозаміди, тетрацикліни, левоміцетин, макроліди та азаліди, глікопептиди, бета-лактами;
• Класифікація за напрямом дії. Антипротозойні антибіотики, протипухлинні, протигрибкові та протитуберкульозні, антибактеріальні, для боротьби з грампозитивними мікроорганізмами та антибіотики широкого спектру дії!

 

Як працюють антибіотики

 

Головне завдання препарату – приєднання до бактерії для подальшого її знищення. Для цього у всіх ліків є своя мета або декілька. Як правило, це фермент, білок чи частина ДНК. Є й свій процес впливу. Саме тому так важливі діагностика та точне визначення збудника інфекції, а також антибіотикограма – аналіз стійкості до антибіотиків. Це дозволяє точно підібрати лікарський засіб для точкового впливу без заподіяння шкоди клітинам організму та корисним бактеріям.

 

Безконтрольний прийом, без урахування особливостей впливу та можливості боротьби з певними бактеріальними інфекціями, здатний завдати шкоди організму. Ніколи не приймайте ліки без призначення лікаря!

 

Як антибіотики впливають на організм

 

• Вплив антибіотиків на імунітет. Вбиваючи патогенні бактерії, які є активаторами імунітету, антибіотики знижують резистентність організму. Постійне застосування подібних засобів призводить до послаблення власної захисної реакції, яку тепер можна буде регулювати лише зовнішніми засобами та препаратами;
• Вплив антибіотиків на шкіру. Внутрішні або місцеві препарати, забезпечуючи антибактеріальну терапію, впливають на здорові клітини та тканини. Можлива алергія на антибіотики – висипання, свербіж, почервоніння шкіри, як і загальні стандартні реакції – прищі, сухість та лущення шкіри, втрата нормального кольору та пружності;
• Антибіотики та травна система. Реакція кишечника і шлунка – біль, здуття, діарея, загальний розлад травлення. Можливі стійкі спазми, гострі болі, бурчання у животі, запор;
• Як відбивається прийом антибіотиків на серці. Прийом препаратів без консультації фахівців, а також недотримання схеми та курсу антибіотикотерапії, ведуть до підвищеного навантаження на серце, гіпертрофії м'язів та можливого розширення шлуночків. Існує ризик аритмії, розвитку серцевої недостатності;
• Вплив антибіотиків на печінку. Токсичність препарату призводить до перевантаження печінки, що очищає організм від шкідливих речовин. Можливі не просто болі в правому боці та розлади травлення, але також розвиток холестазу та гострого токсичного гепатиту печінки з відповідними ускладненнями у майбутньому!

 

Антибіотики впливають на весь організм, його клітини та тканини, окремі органи та системи життєдіяльності. Препарати можуть спричинити алергію, набряклість, проблеми з ШКТ та дерматологічні реакції. Тому важливо дотримуватися рекомендацій лікаря та вимог курсу, попередньо вивчати побічні ефекти антибактеріальних ліків та протипоказання. Приводом для призначення може бути лише експертна діагностика та точне визначення захворювання і його причин, а також вивчення картки пацієнта, його скарг та коментарів. Бажана антибіотикограма – бактеріологічне дослідження для виявлення чутливості чи стійкості мікроорганізмів до антибіотиків. Після завершення курсу, або в процесі лікування, необхідно приймати препарати для відновлення мікрофлори кишечника та шлунка – пребіотики та пробіотики!

 

Антибіотики за рецептом: консультація лікаря та призначенняАнтибіотики за рецептом: консультація лікаря та призначенняПрийом терапевта, педіатра, інфекціоніста у Кривому Розі. Призначення антибактеріальної терапії, лікування інфекційних захворювань, корекція курсу антибіотиків, рекомендації препаратів для терапії та відновлення організму. Запис за телефоном: (098) 530-60-40!

 

Рекомендуємо прочитати:

Консультація терапевта

Консультація алерголога

Отруєння медикаментами

Поділитися