Лікування пролежнів, діагностика та призначення лікаря, лікування некрозуЛікування пролежнів, діагностика та призначення лікаря, лікування некрозуЛежачим хворим необхідна постійна увага. І справа не лише у неможливості їх самообслуговування, а й у проблемах, що виникають на тлі постійного перебування у нерухомому стані. Зниження кровопостачання певних ділянок та тканин призводить до пролежнів та подальших ускладнень. Тому важливо розуміти, що робити у разі утворення некрозу. Лікування пролежнів у Кривому Розі, консультація дерматолога та хірурга Клініки Медітон!

 

Пролежні – це видимі, поверхневі або глибокі ушкодження шкіри, а також підшкірної жирової клітковини та тканин м'язів. Області некрозу виникають при постійному стисканні м'яких тканин кістковими виступами та будь-якими поверхнями, з якими стикається хворий у лежачому стані. Додатковими факторами утворення пролежнів є постійне тепло та вологість, тертя, тиск, порушення кровообігу, іммобілізація, а також прийом лікарських препаратів, вплив на тканини випорожнень лежачого хворого, нестача вітамінів. Неабияку роль відіграють і вікові зміни, але слід розуміти, що в лежачому положенні має ризики виявитися і молода людина після серйозної травматизації чи розвитку захворювань опорно-рухового апарату, неврологічних патологій!

 

Клінічні прояви пролежнів, стадії некрозу тканин у лежачих хворих

 

Більшість фахівців для визначення стадії пролежнів використовують дані системи Національної асоціації боротьби з пролежнями, чи подібних. Основна класифікація включає 4 стадії пошкодження тканин та додатково, пошкодження через використання медичних систем та обладнання, а також впливу на внутрішні тканини тиску.

 

Зазначається, що не в кожному разі прогресування пролежнів лінійне від 1-ї до 4-ї стадії. Існують первинні прояви в якості глибоких некротичних виразок крайньої стадії, що говорить про можливість серйозного внутрішнього ураження навіть при практично непомітних зовнішніх ознаках!

 

• Пролежні 1 стадії проявляються почервонінням шкіри, колір якої не змінюється під час пальпації. Найчастіше помітні первинні симптоми пролежню на кісткових виступах. Можлива болючість, місцева зміна температури, зміна щільності тканин під час прощупування;
• Пролежні 2 стадії характеризуються утворенням пухирів, ерозій, серйозних відшарувань шкіри без пошкодження підшкірної клітковини. Пролежень червоний, із зміною температури ділянки шкіри, можливий розвиток інфекційних та запальних процесів, природними є больові відчуття, свербіж та печіння;
• 3 стадія пролежнів поєднується із втратою епідермісу, явними є пошкодження підшкірної жирової клітковини. Спостерігається відкрита рана з відповідними симптомами та високою небезпекою зараження, розвитку глибоко некрозу, змертвіння тканин;
• 4 стадія пролежнів характеризується втратою верхніх шарів шкіри та руйнуванням тканин аж до сухожиль, м'язів та кісток, за рахунок приєднання інфекцій піднімається температура;
• Нестадовані пролежні. Типові втрата епідермісу та ураження тканин, омертвіння. Глибина важко визначається через утворення струпа або наявність мертвих тканин. При санації некрозу діагностується 3 або 4 стадія пролежня;
• Ураження глибоких тканин впливом тиску. Пошкодження поверхневої або підлягаючої тканини, що визначається почервонінням шкіри, утворенням наповнених бульбашок, зміною температури шкіри, її щільності;
• Пролежні через медичні вироби – при використанні шин, гіпсу, фіксаторів. Візуальні прояви залежать від форм-факторних параметрів виробу або медичного елементу. Пошкодження шкіри, можливе пошкодження підшкірної клітковини, ерозії, запальні та інфекційні процеси на поверхні, печіння та хворобливі відчуття!

 

Стадії пролежнів, оцінка пошкоджень тканин та огляд у лікаряСтадії пролежнів, оцінка пошкоджень тканин та огляд у лікаряДля підтвердження стадії враховується розташування пролежня, область ураження шкіри або слизових оболонок, наявність під шкірою жирової клітковини, яка, наприклад, відсутня на переніссі та вухах, на кісточках!

 

Пролежні – це серйозна проблема, на яку слід очікувати у відповідних випадках, і докласти максимум зусиль для попередження. Лікування пролежнів на первинних стадіях, а також заходи профілактики є куди більш простим завданням для фахівців і людей, які доглядають хворого, ніж лікування глибоких пошкоджень тканин і некрозу, що може бути незворотним!

 

Профілактика пролежнів

 

Догляд за лежачим хворим – завдання складне, але здійсненне. Якщо людина не здатна самостійно себе обслуговувати, важливо вчасно забезпечити повноцінний догляд задля недопущення розвитку значно серйозніших проблем зі здоров'ям. Для профілактики пролежнів та некрозу м'яких тканин рекомендується:
• Нормальне, повноцінне харчування хворого з урахуванням потреб організму та можливої наявності хронічних захворювань, своєчасне лікування наявних патологій;
• Щоденна зміна положення лежачого хворого до 4-6 разів на добу;
• Обов'язкове дотримання правил гігієни з проходженням відповідних процедур – омивання, очищення шкіри, провітрювання шкіри, при необхідності застосування мазі від пролежнів або кремів для запобігання їх розвитку, для стабілізації та лікування первинних поверхневих пошкоджень шкіри;
• Дотримання температурного режиму – потрібно одягати хворого відповідно до температури в приміщенні, вкривати простирадлом або покривалом, ковдрою з урахуванням внутрішнього мікроклімату;
• Важливо вчасно міняти білизну хворого, постільну білизну, якісно обробляти її;
• Корисним є щоденний легкий масаж для відновлення кровопостачання у ділянках, що піддаються постійному тиску;
• По можливості, доглядати хворого має окрема людина, яка вчасно допоможе перевернутися, поставить хворому судно, вкриє чи розкриє, інше!

 

Діагностика пролежнів, оцінка стану ушкоджень шкіри

 

Лікар проводить візуальний огляд та визначає стадію ушкодження, розвитку патологічного процесу. В окремих випадках, при наявності хронічних захворювань з урахуванням віку та статі пацієнта, а також деяких інших факторів, призначаються аналізи. За їх результатами, схема лікування пролежнів може бути скоригована!

 

Пролежні та некроз діагностуються візуально. Додаткові заходи необхідні для підтвердження інфікування ран і вибору плану лікування пошкоджених тканин, а також можливості складання плану профілактики. Дуже важливо діяти правильно по відношенню до лежачого хворого ще до розвитку серйозних ран від пролежнів. Необхідно реагувати на попрілості у дорослих людей у знерухомленому стані, первинні пошкодження шкіри, можливе оніміння, відчуття поколювання та атрофії!

 

Лікування пролежнів у Кривому Розі

 

Лікарі рекомендують уважне ставлення до лежачих хворих, а також своєчасне звернення за допомогою. Лікування пролежня на першій стадії – домашнє, із самостійною обробкою. Те саме можливо і на другій стадії – лікування пролежнів у домашніх умовах, але із суворим виконанням приписів лікаря. Далі все залежить від особливості випадку, ступеня ушкодження, обширності ураження. Звичайно, безпосередньо залежить ефект лікування від стадії пролежнів, але не завжди вони визначаються правильно і вчасно, тому реагувати на зміну стану шкіри у хворого варто негайно, як і враховувати його скарги на постійній основі!

 

Призначається мазь для обробки пролежня, крем, препарати для внутрішнього прийому. Терапія полягає в обробці ран антисептиками та регулюючими складами, застосовуються ранозагоювальні препарати, протизапальні, знеболювальні. Прописується вітамінотерапія, курс підвищення імунітету, лікування супутніх захворювань та вторинних інфекцій. Рекомендуються гідрогелеві пов'язки, протипролежневі матраци. Швидке та правильно лікування пролежнів та некрозу збереже здоров'я, виключаючи розвиток інфекційного процесу з відповідними ускладненнями!


Лікування пролежнів: мазі, пов'язки, обробка ран, профілактикаЛікування пролежнів: мазі, пов'язки, обробка ран, профілактикаЛікування пролежнів у Кривому Розі, прийом дерматолога та хірурга. Як обробити пролежень на спині та куприку, на боках і ногах, як запобігти некрозу тканин, які профілактичні заходи вживати, як лікувати пролежні на п'ятах у домашніх умовах – наші лікарі допоможуть вирішити подібні питання. Телефон для зв'язку: (098) 530-60-40!

 

Рекомендуємо статті:

Лікування фурункулів та карбункулів

Лікування пухирів, виразок та ерозій на тілі

Лікування грибкових хвороб шкіри

Поділитися