Фарингіт: симптоми і діагностикаФарингіт: симптоми і діагностикаФарингіт і гайморит, як і інші ЛОР захворювання, зокрема, риносинусит і тонзиліт, здатні серйозно ускладнити загальний стан людини, а в деяких випадках і призвести до втрат працездатності. Одним із негативних факторів вважається і можливість переходу захворювань на хронічну форму, що вже означає рецидиви, а також періодичні ускладнення. Важливо уважне ставлення до власного здоров'я, тому лікарі відділення отоларингології на Філатова рекомендують без зволікань звернутися за допомогою, якщо ви відчули симптоми риніту, синуситу, фарингіту або гаймориту. Лікування в Кривому Розі, після завершення експертної діагностики в Клініці Медітон!

 

Гострий фарингіт: діагностика та лікування

 

Гострий фарингіт або гостре запалення слизової оболонки глотки може бути як самостійним, так і супутнім захворюванням при запальних ураженнях дихальних шляхів та інфекційних захворюваннях. Статистика показує, що в 70% випадків в ролі етіологічного фактора гострого фарингіту і у дітей, і у дорослих виступають віруси, а в 30% – бактерії. До факторів виникнення відносять переохолодження, патологію носової порожнини та навколоносових пазух, носоглотки, захворювання шлунково-кишкового тракту, порушення мікрофлори кишечника, куріння і надмірне вживання алкоголю!

 

Симптоми фарингіту

 

Скарги будуть на відчуття сухості, першіння, печіння в горлі, появу осиплості в голосі, закладеність у вухах. Можливе посилення хворобливості при ковтанні і поширення больових відчуттів в вухо. Як правило, температура в межах норми, але іноді може спостерігатися субфебрилітет. При вираженому запальному процесі також присутня загальна слабкість, швидка стомлюваність, висока температура тіла і збільшення регіонарних лімфовузлів. Пацієнт може відчувати значний дискомфорт, тому перше закономірне питанням до лікаря: як швидко вилікувати фарингіт?

 

Діагностика фарингіту

 

При фарингоскопії слизова глотки виглядає гіперемійованою, набряклою, місцями слизисто-гнійні нальоти. Запалення може поширюватися на піднебінні мигдалини, піднебінні дужки і гирла євстахієвих труб.

 

Гострий фарингіт у дітей та дорослих може бути визначений у момент проведення стандартного фізичного огляду. Але важливим етапом ідентифікації та підтвердження ЛОР патології є лабораторні дослідження. Методом ПЛР виявляється збудник фарингіту, також призначається мікологічний та бактеріологічний аналіз мазка з носоглотки. Залежно від розвитку запального процесу призначається клінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі та інші лабораторні дослідження, які сприяють коректній роботі отоларинголога!

 

Лікування гострого фарингіту

 

Здійснюють полоскання антисептичними препаратами (настій шавлії, ромашки та інші), зрошення глотки спеціальними аерозолями (гексорал, інгаліпт, біпарокс, гексапрей). Успішно застосовують теплі лужні інгаляції. Також призначають засоби, що покращують стійкість організму до інфекцій (ІРС-19, імудон, тонзилгон). Антибіотики показані при вираженій формі запалення і високій температурі тіла.

 

Як швидко вилікувати фарингіт? Відповідь проста – необхідно звернутися до фахівця, пройти диференціальну діагностику та отримати відповідні призначення для терапії запалення слизової оболонки глотки!

 

Хронічний фарингіт

 

При неправильному лікуванні гострого фарингіту, або ігноруванні необхідності швидкої реакції на захворювання, гострий перебіг переходить в хронічний. Слід розрізняти три форми хронічного фарингіту: катаральний, гіпертрофічний (бічний і гранульозний) і атрофічний.

 

Клінічна симптоматика хронічного фарингіту

 

Як швидко вилікувати фарингіт?Як швидко вилікувати фарингіт?

Для катаральної форми типово відчуття садніння, печіння, першіння. Стан нагадує, ніби в горлі чужорідне тіло, яке змушує робити вимушені ковтальні рухи. При гіпертрофічному фарингіті клінічна картина та ж, але більш виражена. Пацієнти з атрофічною формою відзначають відчуття сухості в горлі, утруднення ковтання, часто присутній запах з рота.

 

Необхідно уточнити, що скарги не завжди відповідають тяжкості захворювання, тому при діагностиці, як правило, спираються на об'єктивне обстеження. Оглядаючи уражену область через фарингоскоп, виявляємо гіперемію, набряклість і потовщення слизової, що характерно для катаральної форми. Лімфоїдні гранули по задній стінці глотки характерні для гранульозного фарингіту. Витонченість, сухість слизової, яка частково покрита характерними кірками і в'язким слизом – відповідність атрофічній формі.

 

Як лікувати хронічний фарингіт

 

Лікування хронічного фарингіту направлено на ліквідацію причин захворювання і всіх можливих провокуючих чинників. В якості місцевої терапії, застосовують полоскання ізотонічним розчином NaCl. Цим же лікарським засобом можна виконати інгаляцію і зрошення (пульверизацію) глотки. Доречно буде використовувати антисептики у вигляді льодяників для розсмоктування, що мають бактеріостатичну дію (фарингосепт, гексаліз). Час від часу призначають курси змазування задньої стінки глотки розчином Люголя. Кріопроцедури або припікання розчином нітрату срібла ефективні щодо великих гранул.

 

Гострий гайморит

 

Гострий гайморит – гостре запалення слизової оболонки верхньощелепної пазухи. У більшості випадків причиною цього найбільш поширеного ЛОР-захворювання навколоносових пазух є бактерії. Перше місце серед збудників займає пневмокок (Streptococcus pneumoniae). Гострий гайморит у дітей часто розглядається як ускладнення грипу, кору, скарлатини, риніту і багатьох інших інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів.

 

Симптоми гаймориту і клінічна картина

 

Спостерігаються такі місцеві ознаки: утруднення дихання через ніс, хворобливість на ураженій стороні з іррадіацією на всю половину обличчя (голови), виділення з носа. Біль посилюється при зміщенні голови вперед і при пальпації передньої стінки гайморової пазухи. Якщо з'являється набряк і ущільнення м'яких тканин в місці проекції пазухи і параорбітальної області, це вже більш серйозні симптоми гаймориту у дорослих та дітей, і  ви маєте справу з ускладненням гнійного гаймориту. Наявність загальних симптомів обумовлено наявністю інфекційно-запального процесу в організмі: головні болі, загальна слабкість, висока температура, зниження апетиту. При проведенні неефективного курсу лікування процес приймає хронічний характер.

 

Діагностика гаймориту сучасними методами

 

Передня риноскопія допомагає побачити гіперемію і набряк слизової в області середньої носової раковини з гнійними виділеннями. Більш інформативним у вивченні внутрішньоносових структур вважається використання сучасних ендоскопів. Для диференціальної діагностики гострого гаймориту від фронтиту і етмоїдиту обов'язково проводять рентгенографічне дослідження навколоносових пазух або комп'ютерну томографію. В особливих випадках роблять діагностичну пункцію з метою аспірації і контрастування гайморової пазухи. Якщо у вас виявлений гайморит, лікування повинно бути коректним і професійним!

 

Лікування гаймориту в Кривому Розі

 

Лікування гострого гаймориту полягає у видаленні гнійного вогнища і проведенні місцевої та загальної протизапальної терапії з включенням фізіотерапевтичних процедур. Лікування хронічного гаймориту визначається стадією та перебігом захворювання, загальним станом пацієнта, а також за індивідуальною картиною, для чого отоларинголог вивчає карту хворого, історію хвороби.

 

Можливі наступні призначення для лікування хронічного гаймориту: судинозвужувальні назальні спреї та краплі, місцеві антибактеріальні препарати, протизапальні засоби. Також важливо використовувати препарати для відведення гнійного вмісту. У певних ситуаціях фахівці рекомендують прокол гайморових пазух, поліпотомію носа, септопластику, інші хірургічні втручання або малоінвазивні дії для лікування гаймориту та полегшення стану пацієнта!

 

Діагностика та лікування гаймориту в Клініці МедітонДіагностика та лікування гаймориту в Клініці МедітонДля визначення оптимального методу лікування захворювань носоглотки необхідно провести консультацію у лікаря Клініки Медітон, який на підставі скарг, форми захворювання і його перебігу, зможе визначити для вас індивідуальну програму лікування. Отоларинголог підкаже, як швидко вилікувати фарингіт, які препарати приймати при запальних ЛОР захворюваннях, які процедури потрібні для посилення результату!

 

Додаткова інформація:

Лікування отиту в Кривому Розі

Сезонне загострення захворювань

ЛОР захворювання: фотодинамічна терапія

Поділитися