Що являє собою фарингіт


Фарингіт: симптоми і діагностикаФарингіт: симптоми і діагностика

Гострий фарингіт або гостре запалення слизової оболонки глотки може бути як самостійним, так і супутнім захворюванням при запальних ураженнях дихальних шляхів та інфекційних захворюваннях. Статистика показує, що в 70% випадків в ролі етіологічного фактора гострого фарингіту і у дітей, і у дорослих виступають віруси, а в 30% – бактерії. До факторів виникнення відносять переохолодження, патологію носової порожнини та навколоносових пазух, носоглотки, захворювання шлунково-кишкового тракту, порушення мікрофлори кишечника, куріння і надмірне вживання алкоголю!

 

Симптоми фарингіту

 

Скарги будуть на відчуття сухості, першіння, печіння в горлі, появу осиплості в голосі, закладеність у вухах. Можливе посилення хворобливості при ковтанні і поширення больових відчуттів в вухо. Як правило, температура в межах норми, але іноді може спостерігатися субфебрилітет. При вираженому запальному процесі також присутня загальна слабкість, швидка стомлюваність, висока температура тіла і збільшення регіонарних лімфовузлів.

 

При фарингоскопії слизова глотки виглядає гіперемійованою, набряклою, місцями слизисто-гнійні нальоти. Запалення може поширюватися на піднебінні мигдалини, піднебінні дужки і гирла євстахієвих труб.

 

Лікування гострого фарингіту

 

Здійснюють полоскання антисептичними препаратами (настій шавлії, ромашки та інші), зрошення глотки спеціальними аерозолями (гексорал, інгаліпт, біпарокс, гексапрей). Успішно застосовують теплі лужні інгаляції. Також призначають засоби, що покращують стійкість організму до інфекцій (ІРС-19, імудон, тонзилгон). Антибіотики показані при вираженій формі запалення і високій температурі тіла.

 

Хронічний фарингіт

 

При неправильному лікуванні гострого фарингіту, або ігноруванні необхідності швидкої реакції на захворювання, гострий перебіг переходить в хронічний. Слід розрізняти три форми хронічного фарингіту: катаральний, гіпертрофічний (бічний і гранульозний) і атрофічний.


Клінічна симптоматика хронічного фарингіту

 

Як швидко вилікувати фарингіт?Як швидко вилікувати фарингіт?

Для катаральної форми типово відчуття садніння, печіння, першіння. Стан нагадує, ніби в горлі чужорідне тіло, яке змушує робити вимушені ковтальні рухи. При гіпертрофічному фарингіті клінічна картина та ж, але більш виражена. Пацієнти з атрофічною формою відзначають відчуття сухості в горлі, утруднення ковтання, часто присутній запах з рота.

 

Необхідно уточнити, що скарги не завжди відповідають тяжкості захворювання, тому при діагностиці, як правило, спираються на об'єктивне обстеження. Оглядаючи уражену область через фарингоскоп, виявляємо гіперемію, набряклість і потовщення слизової, що характерно для катаральної форми. Лімфоїдні гранули по задній стінці глотки характерні для гранульозного фарингіту. Витонченість, сухість слизової, яка частково покрита характерними кірками і в'язким слизом – відповідність атрофічній формі.

 

Як лікувати хронічний фарингіт

 

Лікування хронічного фарингіту направлено на ліквідацію причин захворювання і всіх можливих провокуючих чинників. В якості місцевої терапії, застосовують полоскання ізотонічним розчином NaCl. Цим же лікарським засобом можна виконати інгаляцію і зрошення (пульверизацію) глотки. Доречно буде використовувати антисептики у вигляді льодяників для розсмоктування, що мають бактеріостатичну дію (фарингосепт, гексаліз). Час від часу призначають курси змазування задньої стінки глотки розчином Люголя. Кріопроцедури або припікання розчином нітрату срібла ефективні щодо великих гранул.

 

Гострий гайморит

 

Гострий гайморит – гостре запалення слизової оболонки верхньощелепної пазухи. У більшості випадків причиною цього найбільш поширеного ЛОР-захворювання навколоносових пазух є бактерії. Перше місце серед збудників займає пневмокок (Streptococcus pneumoniae). Гострий гайморит у дітей часто розглядається як ускладнення грипу, кору, скарлатини, риніту і багатьох інших інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів.

 

Симптоми гаймориту і клінічна картина

 

Спостерігаються такі місцеві ознаки: утруднення дихання через ніс, хворобливість на ураженій стороні з іррадіацією на всю половину обличчя (голови), виділення з носа. Біль посилюється при зміщенні голови вперед і при пальпації передньої стінки гайморової пазухи. Якщо з'являється набряк і ущільнення м'яких тканин в місці проекції пазухи і параорбітальної області, це вже більш серйозні симптоми гаймориту у дорослих та дітей, і  ви маєте справу з ускладненням гнійного гаймориту. Наявність загальних симптомів обумовлено наявністю інфекційно-запального процесу в організмі: головні болі, загальна слабкість, висока температура, зниження апетиту. При проведенні неефективного курсу лікування процес приймає хронічний характер.

 

Діагностика гаймориту сучасними методами

 

Передня риноскопія допомагає побачити гіперемію і набряк слизової в області середньої носової раковини з гнійними виділеннями. Більш інформативним у вивченні внутрішньоносових структур вважається використання сучасних ендоскопів. Для диференціальної діагностики гострого гаймориту від фронтиту і етмоїдиту обов'язково проводять рентгенографічне дослідження навколоносових пазух або комп'ютерну томографію. В особливих випадках роблять діагностичну пункцію з метою аспірації і контрастування гайморової пазухи. Якщо у вас виявлений гайморит, лікування повинно бути коректним і професійним!

 

Лікування гаймориту в Кривому Розі

 

Лікування гострого гаймориту полягає у видаленні гнійного вогнища і проведенні місцевої та загальної протизапальної терапії з включенням фізіотерапевтичних процедур.

 

Діагностика та лікування гаймориту в Клініці МедітонДіагностика та лікування гаймориту в Клініці МедітонДля визначення оптимального методу лікування захворювань носоглотки необхідно провести консультацію у лікаря Клініки Медітон, який на підставі скарг, форми захворювання і його перебігу, зможе визначити для Вас індивідуальну програму лікування!

 

Додаткова інформація:

Лікування отиту в Кривому Розі

Сезонне загострення захворювань

ЛОР захворювання: фотодинамічна терапія

Поділитися