
Запальні захворювання статевих органів у жінок
Основні види запальних захворювань статевих органівЗапальні захворювання статевих органів розрізняють, перш за все, за рівнем локалізації:
1. Запалення зовнішніх статевих органів – наприклад, вульвіт та вульвовагініт;
2. Запальні захворювання піхви – кольпіт, кандидозний вульвіт;
3. Маткові запальні захворювання – ендодервіцит, ендометрит, екзоцервіцит;
4. Запальні захворювання придатків матки – ендометрит, сальпінгоофорит;
5. Запальні захворювання тазової клітковини і очеревини – параметрит, пельвіоперитоніт.
Причини запальних захворювань статевих органів у жінок
Запальні захворювання жіночих статевих органів досягають до половини гінекологічних захворювань у жінок. Серед причин запальних захворювань органів малого тазу інфекційні збудники, а також хімічні та механічні чинники впливу на організм. До інфекційних збудників можна віднести:
• Стафілокок і стрептококк;
• Різноманітні вірусні захворювання;
• Гонокок, трихомонади та кишкову паличку;
• Мікобактерії туберкульозу;
• Грибкові захворювання – кандидоз.
Запальні захворювання жіночих статевих органів нерідко стають наслідком абортів, пологів, а також діагностичних і лікувальних внутрішньоматкових маніпуляцій. Оскільки під час проведення таких процедур нерідко порушується цілісність слизової матки і шийки, а також може статися розрив шийки матки. Саме таке порушення може сприяти проникненню інфекції. Рекомендуємо своєчасний профілактичний огляд у гінеколога для виявлення бактеріальних запальних захворювань, вірусних та грибкових запалень статевих органів для початку лікування та отримання позитивного результату після завершення терапії!
Симптоми запальних захворювань у жінок, ознаки
Одними з головних ознак розвитку патологічного процесу є симптоми, що їх супроводжують. Розглянемо їх по відношенню до хвороб:
1. Вульвіт – запалення вульви. Як правило, супроводжується сильним свербінням, печінням на поверхні статевих органів, іноді спостерігається загальне нездужання. Помітний набряк вульви, гнійні виділення. Запалення статевих губ супроводжується збільшенням пахових лімфатичних вузлів;
2. Вульвовагініт – поєднаний запальний процес зовнішніх статевих органів та слизових піхви, який поєднує симптоми вульвіту та вагініту. Серед стандартних ознак запалення: печіння, постійне свербіння, почервоніння, місцеве підвищення температури, можливі проблеми із сечовипусканням, поява гнійних виділень;
3. Бартолініт – запалення залози на вході в піхву. Як правило, захворювання супроводжується тягнучими болями, а також набряком протоки залози і гнійними виділеннями;
4. Кольпіт – запалення слизової оболонки піхви. Зазвичай супроводжується сильним свербінням і печінням у піхві. Часто спостерігається біль під час статевого акту, а також гнійні виділення. До числа причин кольпіту можна віднести наявність інфекційних захворювань, ослаблений імунітет, гормональні збої в організмі;
5. Ендометрит – запалення слизової оболонки матки через інфекцію. Розвивається ендометрит за рахунок дії вірусів, грибків чи бактерій. Можливі проблеми з менструацією, кров'яні виділення та гній, біль при статевому контакті, розвиток хронічного тазового болю, маткові кровотечі;
6. Ендоцервіцит – запалення слизової оболонки цервікального каналу. Описується наявністю слизисто-гнійних виділень і тягнучими болями внизу живота;
7. Сальпінгоофорит або аднексит – запалення придатків матки. Симптоми – біль внизу живота, підвищення температури тіла до 40°, нудота і блювота, а також гнійні вагінальні виділення.
Діагностика захворювань органів малого тазу на Філатова
Діагностика та лікування запальних захворювань жіночих статевих органівДля виявлення вульвіту, ендоцервіциту, аднекситу, діагностики інфекційно-запальних захворювань органів малого тазу, хламідіозу та трихомоніазу, а також інших жіночих захворювань, необхідний ряд заходів:
• Гінекологічний мазок, зішкріб із статевих органів;
• ІФА біологічного матеріалу;
• ПЛР аналіз урогенітальних інфекцій;
• Бакпосів на чутливість інфекції до препаратів;
• РІФ біологічного матеріалу;
• Аналіз сечі, аналіз крові;
• Гінекологічне УЗД та відеокольпоскопія;
• Цифрова уретроцистоскопія!
Аналіз крові, ІФА та ПЛР тести, мікроскопія мазків призначаються для уточнення діагнозу. Список аналізів та інструментальних досліджень може змінюватись, залежно від первинних висновків гінеколога після візуального огляду та збору анамнезу!
Лікування запальних захворювань статевих органів у жінок в Кривому Розі
Лікування запальних захворювань жіночих статевих органів може проводитися в стаціонарі. Хоча, якщо захворювання знаходиться на початковій стадії, то можливо і лікування вдома з регулярним відвідуванням лікаря. Це не означає, що можна ігнорувати основні вимоги та самостійно приймати таблетки від запалення статевих органів, вибираючи на власний розсуд схеми та дозування. Інтенсивність і характер комплексної терапії підбираються індивідуально і залежать від стадії та вираженості запального процесу, а також виду збудника. І в лікуванні особливою є думка спеціаліста!
Вкрай важливо створити для хворого психічний і фізичний спокій, також бажана дієта, в якій переважатимуть легкозасвоювані білки і вітаміни. Можливе призначення компресів, примочок, ванночок та інших зовнішніх процедур. Але слід розуміти, що головна роль приділяється антибактеріальним або протигрибковим засобам.
Ліки при запаленні органів малого тазу:
• Цефалоспорини – бактерицидні антибіотики широкого спектру дії;
• Фторхіполони – антибактеріальні пероральні антибіотики;
• Аміноглікозиди – природні та напівсинтетичні антибіотики 3-го покоління;
• Лінкозаміни – антибіотики;
• Макроліди – природні антибіотики;
• Тетрацикліни – лікування кольпіту;
• Антибіотики ряду пеніцилінових – лікування бартолініту.
Як лікувати запалення жіночих статевих органів
Лікування вульвіту потребує прийому місцевих і загальнозміцнюючих препаратів, а для полегшення протікання симптомів, можна застосовувати сидячі ванночки з трав'яним відваром.
Для лікування кандидозного вульвовагініту передбачено комплексне лікування протигрибковими препаратами: Флуконазол, Пімафуцин та ін.
Слід відзначити, що нерідко лікування того чи іншого захворювання залежить від стадії ендометриту. Таких стадій всього 3: нейтральна, рецептивна і рефлекторна. Оскільки перехід від однієї стадії до іншої супроводжується зміною гормонального рівня, а також складу слизової, то і лікування на кожній із стадій буде відрізнятися. Існує і залежність від анатомічного розташування внутрішніх статевих органів.
Гінекологічний огляд, УЗД, кольпоскопія: лікування запалень органів малого тазуЛікування запальних захворювань жіночих статевих органів у Кривому Розі, гінекологія на Філатова! Гінекологічний огляд, комплексне обстеження, інструментальна діагностика, призначення лікування вульвіта, кольпіту, бартолініту та інших інфекційно-запальних процесів у малому тазі. Кольпоскопія, тести та аналізи, бакпосіви, мазки. Мультидисциплінарний підхід до проблеми за участю лікаря-гінеколога, уролога, дерматовенеролога, консультація гінеколога-ендокринолога!
Важливо знати: