
Захворювання щитовидної залози
Захворювання щитовидної залози – лікування у Кривому РозіЗахворювання щитовидної залози здатні вплинути практично на будь-який орган і систему життєзабезпечення. Патології щитовидки призводять до набряклості, ожиріння, збою обмінних процесів, серцево-судинних захворювань, безпліддя, ураження системи травлення. Важливо відстежувати симптоми захворювання ендокринної залози для своєчасної їхньої ідентифікації та диференціальної діагностики, а також призначення експертної терапії.
Пропонуємо допомогу наших фахівців: прийом ендокринолога у Кривому Розі, лікування щитовидної залози на Філатова, у Клініці Медітон!
Функції щитовидної залози
Щитовидна залоза – це паренхіматозний орган ендокринної системи людини, який розташовується на передній поверхні шиї, трохи нижче рівня перстневидного хряща, і складається з двох часток, з'єднаних між собою перешийком.
Фолікулярні клітини залози виробляють два основних тиреоїдних гормони: тироксин T4 і трийодтиронін T3, що відповідають за ріст і розвиток організму, диференціювання тканин і за регулювання всіх видів обміну речовин. У парафолікулярних клітинах щитовидної залози синтезується гормон кальцитонін, що несе відповідальність за обмін кальцію в організмі.
Основні захворювання щитовидної залози
Захворювання щитоподібної залози прийнято умовно ділити на три групи за характером порушень вироблення тиреоїдних гормонів:
1. Захворювання, для яких характерний високий метаболізм і збільшений рівень вільних тиреоїдних гормонів – гіпертиреоз;
2. Захворювання, в основі яких лежить нестача гормонів щитовидної залози – гіпотиреоз;
3. Захворювання без порушення продукції тиреоїдних гормонів, але що супроводжуються зміною гістологічної структури органу – зоб, гіперплазія.
Гіпертиреоз або тиреотоксикоз
Захворювання характеризується підвищеною продукцією і/або секрецією тиреоїдних гормонів. Причинами появи синдрому тиреотоксикозу можуть бути гіперфункція щитовидної залози (хвороба Грейвса-Базедова, багатовузловий токсичний зоб), високий рівень стимуляторів тиреоїдних гормонів в сироватці крові (виношування великого плоду, хоріокарцинома), збільшення секреції тиреоїдних гормонів щитовидної залози без збільшення їх синтезу (тиреодити), передозування тиреоїдними лікарськими препаратами.
Ознаки гіпертиреозу, симптоми
Причини захворювань щитовидної залози
Нервозність, дратівливість, метушливість, стомлюваність, гіперактивність, пітливість, тахікардія, відчуття серцебиття, підвищений апетит. Крім того, втрата ваги, волога гаряча шкіра, порушення сну, тремор пальців рук, болі в животі і частий стілець, пальмарна еритема, вітіліго (втрата пігментації) на окремих ділянках шкіри, волосся тонке і ламке, очні симптоми тиреотоксикозу (обумовлені порушенням вегетативної іннервації ока), виражений екзофтальм.
Помітивши подібні ознаки гіпертиреозу, захворювання щитоподібної залози слід передбачити насамперед. Для підтвердження патології або скасування первинного діагнозу необхідно пройти обстеження у ендокринолога!
Діагностика гіперфункції щитовидної залози
Діагностика гіпертиреозу заснована на даних, отриманих в ході збору анамнезу, проведення фізикального обстеження та інструментальних методів дослідження щитовидної залози. У більшості випадків виявляється підвищена концентрація вільних тироксину і трийодтироніну. Визначення рівня сироваткового тиреотропіну вважається найбільш оптимальним методом верифікації діагнозу, оскільки його секреція, як правило, пригнічена при гіпертиреозі. При необхідності виконують сцинтиграфічне дослідження. Для оцінки морфологічного стану щитовидної залози – УЗД.
Лікування гіпертиреозу в Кривому Розі
Лікування гіперактивності щитовидної залози залежить від причини захворювання. Зазвичай при хворобі Грейвса-Базедова застосовують тиреостатичні препарати – пропілтіоурацил і метимазол. Препаратом вибору вважається радіоактивний натрій йод (радіойод). До хірургічного лікування вдаються при неефективності курсу тиреостатиків, лікарській непереносимості, наявності вираженого зоба.
Не рекомендуємо самостійно обирати лікування щитовидки, гіпертиреозу чи інших захворювань. Це є небезпечним для здоров'я і може призвести до ряду ускладнень. При перших симптомах відвідайте лікаря та дотримуйтесь його порад. Рання діагностика значно підвищує ефективність терапії підвищеного вироблення гормонів!
Гіпотиреоз – недостатність гормонів щитовиднї залози
Клінічний синдром, обумовлений хронічним недоліком тиреоїдних гормонів. Первинний гіпотиреоз розвивається внаслідок захворювань щитовидної залози. Найбільш вірогідною причиною вважається аутоімунне ураження. Як правило, це тиреодит Хашимото, і також часто пов'язане з розвитком зоба. Нерідко гіпотиреоз розвивається після радіойодтерапії, хірургічного лікування гіпертиреозу або зоба.
Вторинний гіпотиреоз спостерігається при дефіциті тиреотропін-рилізинг-гормону в гіпоталамусі або при нестачі вироблення тиреотропіну гіпофізом.
Симптоми гіпотиреозу, ознаки ендокринного порушення
Симптоми і лікування гіпотиреозу та гіпертиреозу
Ознаки гіпотиреозу розвиваються поступово. Пацієнти з гіпотиреозом апатичні, мляві, загальмовані, безпристрасні, депресивні. Обличчя одутле, амімічне, блідо-жовтуватого кольору. Мова уповільнена, голос хрипкий. Волосся сухе, ламке, при розчісуванні випадає більше, ніж зазвичай, рідшають брови. Класичний симптом гіпотиреозу – набряклість язика, на якому проглядаються відбитки зубів. Іноді відзначається гіперкератоз шкіри ліктів. Характерні парестезії рук і ніг. У жінок може спостерігатися аменорея, гіперменорея, менорагія, втрата репродуктивної функції. У ряді випадків розвивається брадикардія, діастолічна гіпертензія, анемія.
Діагностика гіпотиреозу в Клініці Медітон
При підозрі на гіпотиреоз цілком достатньо визначити концентрацію тиреотропіну в сироватці крові, за рівнем якого визначають подальшу діагностичну тактику. При вторинному гіпотиреозі буде характерно одночасне зниження і тироксину, і тиреотропіну.
Обстеження при гіпотиреозі чи підозрі на інші ендокринні захворювання у нашому медичному центрі на Філатова: аналізи на гормони, УЗД щитовидної залози, огляд у ендокринолога, а також інші лабораторні дослідження та апаратна діагностика для уточнення діагнозу!
Гіпофункція щитовидки, лікування гіпотериозу в Кривому Розі
Замісна терапія при гіпотиреозі – підтримання рівня ТТГ хоча б у межах нижньої межі норми. Перевагу віддають препаратам левотироксину натрію, наприклад, еутирокс. Дозування визначається індивідуально та протягом певного періоду постійно регулюється шляхом вивчення результатів аналізів ендокринологом!
Профілактичний огляд при гіпотиреозі, корекцію дозування, а також додаткові дослідження на ендокринні захворювання та динаміку лікування пропонуємо пройти у нашому центрі!
Синдром вузлового зоба
Узагальнюючий клінічний термін, який об'єднує всі патологічні утворення в щитовидній залозі, що визначаються при будь-якому виді дослідження. Виділяють наступні основні нозологічні одиниці: вузловий колоїдний зоб, фолікулярна неоплазія, гіпертрофічна форма аутоімунного тиреодиту з утворенням псевдовузлів, солітарна кіста, пухлина щитовидної залози. Також, в залежності від кількості патологічних осередків і їх взаємозв'язку з навколишніми тканинами, зоб може бути солітарним, багатовузловим, конгломератним вузловим і дифузно-вузловим (змішаним).
Симптоми вузлового зоба, ознаки захворювання
Скарги практично відсутні, тільки при різко вираженому зобі може бути порушення дихання, ковтання, парез голосових зв'язок. Збільшення щитовидної залози до другого ступеня дозволить побачити зоб при нормальному положенні тіла. Вузловий зоб визначається візуально під час огляду в кабінеті ендокринолога. Але для підтвердження діагнозу призначаються лабораторні та інструментальні дослідження!
Діагностика зоба щитоподібної залози
Вже під час пальпації лікарем може бути виявлений патологічний осередок в щитовидній залозі. Для більш детальної діагностики визначають рівень тиротропіну в аналізі крові, проводять ультразвукове дослідження, сцинтиграфію і пункційну біопсію при необхідності. Не варто відмовлятися від запропонованих методик диференціальної діагностики. Ендокринні захворювання досить небезпечні, тому необхідним є точне їх визначення та ранній початок терапії!
Лікування вузлового зоба в Кривому Розі
Лікування вузлового (багатовузлового) еутиреоїдного зоба залежить від його виду:
• Колоїдний проліферуючий зоб: спостереження, застосування препаратів йоду, хірургічна операція, променева терапія радіоактивним ізотопом йоду.
• Аутоімунний тиреодит: спостереження, замісна терапія при гіпотиреозі
• Рак щитовидної залози: хірургічне видалення ураженого органу в комбінації з променевою і супресивною терапією.
• Фолікулярна аденома: хірургічне втручання з виконанням екстреного гістологічного дослідження.
Розробити програму обстеження та призначити правильне лікування допоможе кваліфікований лікар-ендокринолог. Важливо вчасно звернутися до фахівця, щойно помітними стали симптоми патології щитовидної залози!
Лікування гіпертиреозу, гіпотиреозу і вузлового зоба в Клініці МедітонЛікування щитовидної залози у Кривому Розі, лікування вузлового зоба, гіпотиреозу та гіпертиреозу у відділенні ендокринології на Філатова. Запис на прийом (098) 530-60-40: консультація лікаря, УЗД, аналізи на гормони, призначення лікування ендокринних порушень!
Додаткова інформація:
Захворювання надниркових залоз