Лікування захворювань надниркових залоз, ендокринолог на ФілатоваЛікування захворювань надниркових залоз, ендокринолог на Філатова

Хвороби наднирників здатні не тільки призвести до слабкості та втоми, високої дратівливості, втрати ваги та безсоння, але також викликати серйозні ускладнення. Серед них зниження рівня цукру в крові, артеріальна гіпотензія, часта нудота, гіперпігментація шкіри. Рекомендуємо вчасно пройти обстеження для отримання діагнозу та початку терапії. Лікування хвороб наднирників у Кривому Розі. Консультація ендокринолога, аналізи та УЗД: лікування надниркової недостатності, хвороби Аддісона, феохромоцитоми!

 

Наднирники або надниркові залози – це ендокринні залози, які розташовуються на верхньому полюсі обох нирок, складаються з коркового і мозкового шарів і відповідають за вироблення ряду стероїдних гормонів і катехоламінів. У кірковому шарі надниркових залоз синтезуються такі групи гормонів:
• Глюкокортикоїди (основний представник – кортизол), які надають на організм антистресову, протишокову, імунорегулюючу, протизапальну, протиалергічну дію і впливають на метаболізм речовин і вироблення інших гормонів;
• Мінералокортикоїди (в основному, альдостерон), кінцева дія яких полягає в збільшенні об'єму циркулюючої крові і підвищенні рівня артеріального тиску;
• Андрогени – тільки після перетворення в тестостерон і дигідротестостерон проявляють свою основну фізіологічну дію, характерну для статевих гормонів.

 

Мозковий шар надниркових залоз відповідає за синтез:
• Катехоламіни (адреналін і норадреналін), що впливають на роботу серця, артеріальний тиск, також розширюють просвіт бронхів, збільшують ліполіз, активують глікогеноліз і вироблення реніну.

 

Хвороби наднирників

 

Класифікація захворювань надниркових залоз заснована на характері порушень функціонального стану органу, яка може виражатися або в збільшенні секреції гормонів, або в зниженні, або в дисфункції.
• Гіпофункція може бути первинною (при хворобі Аддісона) або вторинною (гіпоталамо-гіпофізарна недостатність);
• Гіперфункція надниркових залоз проявляється різними клінічними синдромами. При гіперсекреції андрогенів розвивається надниркова вірилізація, глюкокортикоїдів – синдром Кушинга, альдостерону – гіперальдостеронізму. Надлишок секреції катехоламінів характерний для феохромоцитоми;
• Дисфункція кори надниркових залоз (синдром Прадера та інші).

 

Хвороба Аддісона

 

Лікування патологій надниркових залоз в Кривому РозіЛікування патологій надниркових залоз в Кривому Розі

Хронічна адренокортикальна недостатність – поступовий розвиток, прогресуюча функціональна недостатність кори надниркових залоз. У більшості випадків причина невідома. Пов'язують з ідіопатичною атрофією кори надниркових залоз, викликаною аутоімунними процесами. Частота захворювання не перевищує 5 осіб на 100 тис. населення на рік.

 

Клінічні ознаки хвороби Аддісона, симптоми

 

Ознаки функціональної недостатності кори надниркових залоз: слабкість, стомлюваність, запаморочення, непритомні стани, нудота та блювота, втрата апетиту, знижений артеріальний тиск, потемніння шкірних покривів (гіперпігментація). Стан може погіршуватися до надниркового кризу з серцево-судинним колапсом. На більш пізніх стадіях простежується втрата ваги, зневоднення і гіпотензія.

 

Діагностика хвороби Аддісона на Філатова

 

Основний діагностичний критерій при постановці діагнозу хвороба Аддісона – виявлення підвищеного рівня АКТГ (адренокортикотропний гормон) і низького рівня кортизолу в плазмі крові. Для встановлення захворювання та його підтвердження необхідно звернутися до ендокринолога, який збере анамнез, проведе огляд та призначить лабораторні дослідження!

 

Лікування гіпофункції кори надниркових залоз у Кривому Розі

 

Як правило, лікування хвороби Аддісона зводиться до застосування гідрокортизону. У деяких випадках призначаються інші гормони. Також, як препарат для заміщення гормонів надниркових залоз, лікар може призначити флудрокортизон та інші засоби. Обов'язково проводиться корекція дозувань. Лікар рекомендує спеціальну дієту для якнайшвидшого відновлення організму!

 

Вторинна надниркова недостатність

 

Гіпофункція надниркових залоз, яка викликана нестачею продукції АКТГ і може спостерігатися при пангіпопітуїтаризмі, при тривалому прийомі або після припинення прийому глюкокортикоїдів. Знижене вироблення АКТТ також може бути обумовлено порушенням гіпоталамо-гіпофізарної системи регуляції синтезу гормонів.
• Клінічні ознаки практично ідентичні симптомам хвороби Аддісона;
• Діагностика. Для визначення виду надниркової недостатності (первинна або вторинна) проводять спеціальні тести. Золотим стандартом для перевірки стану гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи вважається інсуліновий стресовий тест, що провокує зниження рівня цукру в крові і підвищення рівня кортизолу;
• Лікування вторинної надниркової недостатності. В якості терапії в основному використовують гідрокортизон.

 

Надниркова вірилізація

 

Діагностика захворювань наднирниківДіагностика захворювань наднирників

Клінічний синдром, при якому спостерігається маскулінізація, пов'язана з підвищеною продукцією андрогенів сітчастої зоною кори надниркових залоз. Причиною розвитку даного синдрому може бути пухлина або гіперплазія надниркових залоз.
• Клінічна симптоматика залежить від статі і віку пацієнта в момент дебюту захворювання. Більш помітні симптоми вірилізації у жінок. Характерниі гірсутизм (надмірне оволосіння за чоловічим типом), облисіння, акне, огрубіння голосу. Дівчатка страждають аменореєю, атрофією матки, збільшенням в розмірах клітора, зменшенням грудей, появою вторинних чоловічих статевих ознак. У хлопчиків відзначається раннє статеве дозрівання, у чоловіків – придушення функції статевих залоз і втрата репродуктивної здатності;
• Діагностика. Характерні клінічні дані дають підстави запідозрити надниркову вірилізацію. Діагноз підтверджується по виявленню високого рівня андрогенів надниркових залоз;
• Лікування вірилізації залежить від причини захворювання. При пухлинах проводять оперативне втручання, при гіперплазії призначають гормональну терапію.

 

Синдром Кушинга: лікування в Кривому Розі

 

Комплекс клінічних симптомів, обумовлений тривало високим рівнем глюкокортикоїдів в плазмі крові. Поява надлишку глюкокортикоїдів в організмі може бути пов'язана як з підвищеною ендогенною його продукцією, так і з тривалим екзогенним надходженням у вигляді лікарських препаратів.
• Клінічна картина: місяцеподібне обличчя, кушингоїдний тип ожиріння (відкладення жиру на животі, грудях, шиї, обличчі), атрофія м'язів, тонкі кінцівки, синюшні стриї на животі, гіпертензія, кардіоміопатія, нефролітіаз, остеопороз;
• Діагностика синдрому Кушинга базується на клінічних симптомах, даних анамнезу (тривалий прийом глюкокортикоїдів) або визначенні високого рівня кортизолу в аналізі крові;
• Лікування синдрому Кушинга комплексне і залежить від причини захворювання. Частіше призначається медикаментозна терапія, спрямована на блокування підвищеного вироблення кортикостероїдів та АКТГ!

 

Гіперальдостеронізм: діагностика та лікування

 

Клінічний синдром, в основі якого лежить гіперпродукція альдостерону клубочковою зоною кори надниркових залоз, внаслідок їх гіперплазії, аденоми або карциноми.
• Клінічна симптоматика гіперальдостеронізму: періодична слабкість, парестезії, підвищення рівня артеріального тиску, гіпокаліємія;
• Діагностика включає оцінку рівня альдостерону і активність реніну в плазмі крові;
• Лікування гіперальдостеронізма безпосередньо залежить від причини. Якщо дозволяють можливості, пухлину видаляють. При гіперплазії призначають спіронолактон або аналогічні препарати, які здатні привести в норму артеріальний тиск і впоратися з іншими клінічними симптомами.

 

Феохромоцитома: лікування захворювання

 

Феохромоцитома є пухлиною клітин мозкової речовини надниркових залоз, що призводить до надмірного продукування катехоламінів.
• Клініка і діагностика. Високий рівень катехоламінів в крові викликає постійну або нападоподібну гіпертензію. Підтвердити діагноз допомагає вимірювання катехоламінів і їх метаболітів в крові або сечі, а також проведення КТ або МРТ для виявлення пухлини;
• Лікування феохромоцитоми. По можливості бажано викорінити причину захворювання – видалити пухлину. Контроль АТ проводиться за рахунок призначення альфа-блокаторів або в комбінації з бета-блокаторами.

 

Фахівці Клініки Медітон використовують в своєму арсеналі сучасне ультразвукове та лабораторне обладнання для проведення діагностики захворювань надниркових залоз в Кривому Розі, що дозволяє визначити їх на ранніх стадіях. Встановлення причини патології надниркових залоз сприяє підвищенню ефективності боротьби із захворюванням!

 

УЗД нирок і надниркових залоз в Клініці Медітон, діагностика в ендокринологіїУЗД нирок і надниркових залоз в Клініці Медітон, діагностика в ендокринологіїЛікування захворювань надниркових залоз – лікар ендокринолог у Кривому Розі на Філатова: лікування феохромоцитоми, хвороби Аддісона та синдрому Кушинга, лікування надниркової вірилізації та недостатності. Експертний діагностичний комплекс, індивідуальна терапія патологій надниркових залоз у Клініці Медітон!

 

Звертаємо увагу:

Лікування ожиріння

Цукровий діабет: діагностика та лікування

Захворювання щитовидної залози

Поділитися